Opłacalność inwestowania w pompy ciepła

pompy cieplaPompy ciepła są bardzo popularnymi rozwiązaniami grzewczymi, które coraz częściej pojawiają się zarówno w nowych domach jednorodzinnych, jak również w obiektach poddawanych kompleksowej termomodernizacji. Zakup pompy ciepła wraz ze wszystkimi akcesoriami do montażu to dość spory wydatek, niemniej jednak rekompensowany dzięki niezawodności, wysokiej sprawności, skuteczności grzania oraz prostej obsłudze. Czy inwestycja w pompę ciepła to dobre rozwiązanie?

Budując dom powinniśmy już mieć podjętą decyzję dotyczącą wyboru źródła ogrzewania. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór projektu domu, który może być odpowiednio przerobiony i daje szerokie możliwości podłączenia różnych urządzeń – bez konieczności prac murarskich czy rozbiórkowych.

Rynek instalacyjny jest dość szeroki, producenci oferują najróżniejsze rozwiązania, które oczywiście dość istotnie różnią się między sobą. Możemy mieć do czynienia z rozwiązaniami decentralnym, z ekologicznymi pompami ciepła (powietrzne, wodne, gruntowe, urządzenia hybrydowe). To od nas, a także od osób, z którym współpracujemy zależy to, jakie rozwiązane wybierzemy. Musimy brać pod uwagę wiele aspektów, które mają realny wpływ na to, ile będziemy płacić. Pompa ciepła to inwestycja (również we własne zdrowie) i tak należy ją traktować. Swoją wiedzę można poszerzyć odwiedzając stronę https://hymon.pl/pompy-ciepla-ile-kosztuja-i-co-wiedziec-przed-zakupem/.

Jakie plusy daje pompa ciepła?

Chcąc podjąć optymalną decyzję dotyczącą zakupu pompy ciepła musimy dokładnie wiedzieć, co otrzymamy w zamian za tak duże środki, które zainwestowaliśmy. Pompa ciepła, która zakładamy została przez specjalistów bardzo dobrze dobrana oraz zamontowana przynosi wymierne korzyści: zdrowotne, ekologiczne, finansowe, czasowe.

Zobacz także: http://onaband.pl/czy-inwestycja-w-pompy-ciepla-sie-oplaca/

Zdrowotne korzyści pompy ciepła

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na węgiel, pellet, ekogroszek czy olej, a nawet gaz – w przypadku pompy ciepła nie mamy do czynienia z procesem spalania paliwa, którego efektem jest ciepło. Brak spalana to oczywisty brak spalin, pyłu, kurzu, innego rodzaju zabrudzeń, które roznoszą się po domu. To również brak zanieczyszczania powietrza, którym wspólnie oddychamy. Dla osób cierpiących na dolegliwości płucne to niezwykle ważne.

Korzyści ekologiczne

Do pompy ciepła nie trzeba kupować opału. Wykorzystuje ona energię elektryczną. Brak opału to brak konieczności czyszczenia pieca, brak odpadów, które nie zostały spalone. Nie musimy więc wyrzucać nic do kosza. Mniej śmieci to ekologia.

Finanse

Raz poniesione koszty bardzo szybko się zwrócą. Pompa ciepła jest praktyczna, skuteczna, charakteryzuje się wysoką sprawnością. Dodatkowo nie ponosimy kosztów związanych z budową dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, jej wyposażenie. Nie musimy sporządzać dokumentacji projektowej, jak to ma miejsce w przypadku instalacji gazowej. To ogromna oszczędność. Nie kupujemy również opału przed każdą zimą.

Oszczędność czasu

Prawda jest taka, że tradycyjny kocioł wymaga bardzo dużo czasu na obsługę. Badanie sprawności pieca i poszczególnych elementów, kupno i znoszenie opału, jego magazynowanie, uzupełnianie pojemnika, czyszczenie kotła – to wszystko kosztuje dużo czasu, który moglibyśmy wykorzystać w zupełnie inny sposób. Mając w domu pompę ciepła nie musimy robić dosłownie nic. Urządzenie jest w pełni automatyczne, można nim sterować zdalnie, przy pomocy specjalnej aplikacji w telefonie. To ogromna wygoda i inwestycja we własny komfort, sposób na pozyskanie cennego czasu.

One thought on “Opłacalność inwestowania w pompy ciepła

Dodaj komentarz