Opony sezonowe czy całoroczne – poradnik

Odpowiednio dobrane opony to bardzo ważny element każdego samochodu, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Okresem, w którym kierowcy są zobowiązani zmienić opony sezonowe, jest szczególnie przełom jesieni i zimy, gdy na drogach powstaje śliska nawierzchnia, stwarzająca dodatkowe zagrożenie. Niemniej zakup nowych opon sezonowych jest dość obciążający i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego niektórzy kierowcy postanawiają kupić opony całoroczne, czyli takie, które nie wymagają wymiany w zależności od pory roku. Czy takie rozwiązanie jest najlepsze? Sprawdźmy!

Opony sezonowe, a całoroczne – czym się różnią?

Opony sezonowe mają na celu zapewnić nam jak najlepszą przyczepność do podłoża pomimo różnych warunków atmosferycznych. „Sezonówki” dzielimy na letnie i zimowe. Letnie zakładamy na okres wiosna-jesień, natomiast zimowe są przystosowane do warunków panujących późnią jesienią i zimą. Opony letnie są stworzone z ogumienia, które najlepiej sprawdza się w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Posiadają bieżnik, który w okresie letnim zapewniają najlepszą przyczepność oraz najkrótszy czas hamowania.

opony sezonowe
Opony sezonowe: letnia (po lewej) i zimowa (po prawej).

Dlatego gdy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni, należy zmienić opony na zimowe. Te z kolei mają zapewniać możliwie jak największą przyczepność na oblodzonej czy zaśnieżonej jezdni. Produkuje się je z materiałów o wysokiej elastyczności, które wytrzymają w nawet bardzo niskich temperaturach. Posiadają specjalny bieżnik, dzięki któremu podczas jazdy z opony zostaje odprowadzony śnieg i błoto. Wszystko to gwarantuje nam bezpieczną jazdę zimą oraz skuteczne hamowanie pomimo oblodzonej nawierzchni. Jak łatwo się domyślić, opony całoroczne to połączenie tych czynników, tworząc pewną alternatywę.

Opony całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Opony całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają wymieniania co sezon – są dostosowane zarówno do warunków letnich, jak i zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu ogumienie zużywa się zdecydowanie szybciej (bo jeździmy na nich bez przerwy przez cały rok) oraz jest on mniej bezpieczny niż ogumienie sezonowe. W trudnych warunkach pogodowych mogą się nie sprawdzić.

opony sezonowe
Opony całoroczne są dostosowane do różnych warunków atmosferycznych.

Ogumienie całoroczne jest popularne w krajach, gdzie warunki atmosferyczne nie zmieniają się gwałtownie, a zima przebiega łagodnie, często bez śniegu. W naszym kraju widać jednak, że kierowcy stawiają na bezpieczeństwo i wybierają opony sezonowe. Choć kosztują one więcej, na pewno zapewnią komfort jazdy, także w niesprzyjających warunkach.

Dodaj komentarz