Opony zimowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Nieuchronnie zbliża się zima, co oznacza, że warunki na drogach będą coraz trudniejsze. Śliska nawierzchnia, marznący deszcz czy mgła to choćby niektóre niedogodności, z którymi kierowcy mogą zetknąć się już teraz. Rodzi się więc pytanie: kiedy zmienić opony letnie na opony zimowe? Jaki model opon wybrać, aby czuć się bezpiecznie na jezdni?

Opony zimowe – krótka charakterystyka

Opony zimowe różnią się pewnymi cechami od opon letnich czy nawet całorocznych. Są to opony miękkie, dzięki czemu zachowują dużą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. Wykonuje się je z mieszanki krzemionkowej, która uelastycznia bieżnik. Ma to duże znaczenie w warunkach takich, jak duże opady śniegu, szadź i gołoledź na drodze czy oblodzenie jezdni.

opony zimowe
Opony zimowe i opony letnie – porównanie

Zimowe opony lepiej trzymają się nawierzchni, chroniąc nas tym samym przed wpadnięciem w poślizg czy zbyt powolnym hamowaniem. Dla porównania, opony letnie wykonane są z zupełnie innego materiału, mianowicie mieszanki kauczukowej. Nadaje ona sprężystości oponom, co poprawia jakość i bezpieczeństwo jazdy na suchej drodze. Zimą jazda na takich oponach jest bardzo niebezpieczna i delikatnie mówiąc, lekkomyślna.

Kiedy założyć opony zimowe?

Gdy więc zbliża się zima, wielu kierowców zastanawia się, kiedy właściwie wymienić opony. W Polsce nie ma narzuconego odgórnie terminu zmiany opon, więc każdy kierowca musi podejść do tej sprawy indywidualnie. Zasadniczo zaleca się zmianę opon na zimowe, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Chociaż jeszcze nie pada śnieg, w niskich temperaturach warunki na drodze już ulegają zmianie. Dlatego zimowe opony mogą nam zapewnić lepszą przyczepność, a co za tym idzie, także bezpieczeństwo.

opony zimowe
Sprawne opony na zimę to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Warto też pilnować terminu wymiany zimowego ogumienia na nowe. To również będzie zależało od wielu czynników, chociażby od tego, jak bardzo eksploatujemy opony – czy często jeździmy samochodem czy nie. Warto tu zwrócić uwagę na wysokość bieżnika – powinna ona wynosić około 4 mm. Jeżeli bieżnik 1,6 mm wysokości, należy je wymienić. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się wymianę opon co 7-10 lat, gdyż oprócz naturalnego zużycia, zmienia się też struktura ogumienia, przez co opony nie nadają się już do użytku.

Dodaj komentarz