Wiele osób, chcąc odłożyć trochę pieniędzy lub zmniejszyć wysokość swoich rachunków, postanawia oszczędniej korzystać z energii elektrycznej i wody. Oszczędzanie energii ma wiele zalet, nie tylko finansowych. Jest to postępowanie ekologiczne, które służy naszemu środowisku. Zobaczmy więc, dlaczego i jak warto oszczędzać energię!
Oszczędzanie energii warte Twojego wysiłku!
Niektórzy mylnie sądzą, że oszczędzanie energii wiąże się z rezygnowaniem z różnych urządzeń zasilanych prądem, które są przydatne w życiu codziennym. W wielu wypadkach byłoby to bardzo trudne. Bo czy wyobrażamy sobie obecnie życie bez pralki lub lodówki? Oczywiście, że nie! Jednak oszczędzanie energii elektrycznej nie polega na pozbywaniu się tego typu urządzeń, lecz na korzystaniu z nich w rozsądny i oszczędny sposób. Oto przykład: robiąc pranie, możemy postarać się, by za każdym razem bęben był pełny. Dzięki temu pralka zużyje mniej prądu, gdy zrobimy jedno duże pranie niż gdybyśmy zrobili kilka mniejszych prań. Dlaczego? Ponieważ za każdym włączeniem pralka pobiera energię – im więc częściej ją włączamy, tym więcej energii pobiera. Na podobnej zasadzie działa zmywarka do naczyń – lepiej uzbierać więcej brudnych naczyń i włączyć zmywarkę raz dziennie niż robić to kilkakrotnie, gdy tylko trafi do niej kilka kubków czy talerzy.
Takie oszczędzanie wcale nie utrudnia życia, a może bardzo wpłynąć na wysokość naszych miesięcznych rachunków. A co najważniejsze, mamy wtedy poczucie, że żyjemy ekologicznie i robimy coś dobrego dla naszej planety, Ziemi.
Oszczędzanie energii, a ogrzewanie
Nie da się ukryć, że najwięcej energii pobiera ogrzewanie elektryczne. Niestety, w okresie zimowym trudno sobie wyobrazić życie bez żadnego źródła grzania.
Jak można więc zminimalizować zużycie prądu również wtedy? Kluczem do sukcesu jest wybranie takich urządzeń, które nam to umożliwią. Są to między innymi: podgrzewacze (tzw. termy), kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne, pompy ciepła i centralne wentylacyjne. Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ.