Piaskowanie trawnika – na czym polega?

Posiadanie ogrodu i dbanie o niego to dla miłośników natury prawdziwa przyjemność i sposób na odprężenie. Nie da się jednak ukryć, że dbanie o duży ogród wiąże się również z ciężką pracą fizyczną i wymaga posiada specjalnego sprzętu, który niejednokrotnie sporo kosztuje. Jednym z zabiegów, jakie trzeba wykonać jest piaskowanie trawnika. Na czym polega? Dlaczego trzeba je wykonywać?

Piaskowanie trawnika – czym właściwie jest?

Piaskowanie trawnika polega na podsypywaniu go cienką (3-5 mm) warstwą piasku zmieszanego z torfem, glinką lub ziemią. Taki zabieg zauważalnie poprawia właściwości gleby, a co za tym idzie, wzmacnia i regeneruje układ korzeniowy roślin.

piaskowanie trawnika
Proces piaskowania trawników wykonuje się raz w roku – najczęściej w okolicach sierpnia i września.

Dzięki piaskowaniu zwiększa się również przepuszczalność gleby. To sprawia, że nawozy, woda oraz powietrze mogą przedostać się do jej głębszych warstw, wpływając pozytywnie na warunki rozwojowe dla roślin. Poza tym piasek wypełnia nierówności, zagęszcza murawę i rozluźnia bardzo zbitą ziemię. Chroni też trawnik przed pojawieniem się chwastów, gdyż przeciwdziała przestojom wody.

piaskowanie trawnika
Piaskowanie trawników to proces mający na celu poprawienie żyzności gleby oraz regenerację systemu korzeniowego roślin.

Piaskowanie trawnika należy wykonywać raz do roku, najlepiej w okolicach sierpnia i września. To właśnie wtedy korzenie najintenstywniej wzrastają i mogą odnieść najwięcej korzyści z tego zabiegu. Zanim weźmiemy się za piaskowanie, powinniśmy jeszcze przeprowadzić wertykulację oraz napowietrzanie ziemi. Dzięki temu ziemia się rozluźni, a piaskowanie będzie skuteczniejsze.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia piaskowania trawnika?

Aby przeprowadzić piaskowanie trawnika, potrzebujemy przede wszystkim mieszankę suchego rzecznego piasku z torfem, glinką bądź kompostem czy kredą. Każdy z tych materiałów dodatkowych spełnia nieco inne zadanie – na przykład torf i kompost wzbogacają glebę w cenne składniki odżywcze, a granulowana kreda podnosi jej pH, co skutecznie zastępuje wapnowanie.

piaskowanie trawnika
Do piaskowania wykorzystuje się mieszankę suchego piasku rzecznego i jakiegoś materiału pomocniczego, na przykład glinki, torfu bądź granulowanej kredy.

Oprócz właściwej mieszanki piasku, potrzebujemy też odpowiednich narzędzi. Najprostsze z nich to łopata, taczka i grabie. W taczce mamy gotową mieszankę, którą rozsypujemy łopatą po całym trawniku i rozprowadzamy grabiami. Ten sposób piaskowania trawnika jest niestety bardzo żmudny i czasochłonny. Dlatego jeśli posiadamy duży trawnik o powierzchni około 100 m2, warto wyposażyć się w profesjonalne urządzenie nazywane piaskarką. Piaskarka w szybki i efektowny sposób rozrzuca piasek równomiernie po całym trawniku. Na koniec zaleca się też wykonanie włókowania, które wyrównuje powierzchnię po piaskowaniu.

Dodaj komentarz