Piec kondensacyjny, czyli oszczędne ogrzewanie

Ogrzewanie domów i mieszkań to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie, mniej lub bardziej ekonomicznych i bezpiecznych. Dziś dowiemy się, jak działa piec kondensacyjny i w jakich warunkach się sprawdzi.

Piec kondensacyjny – na jakiej zasadzie działa?

Zjawisko kondensacji jest nam dobrze znane z przyrody. Mówiąc krótko, polega ono na przemianie pary wodnej w wodę, na przykład wczesnym rankiem na polu czy łące, na której osiada rosa. Chodzi o to, że w niskich temperaturach para wodna ulega skropleniu. Jak tę zasadę wykorzystano przy budowie pieców kondensacyjnych? Można to wyjaśnić następująco: aby wodę o temperaturze 100 stopni Celsjusza zmienić w parę wodną, potrzebna jest pewna ilość energii cieplnej. Gdy powstała w ten sposób para zetknie się z zimną powierzchnią o niższej temperaturze, odda taką samą ilość energii, którą wcześniej zaczerpnęła do odparowania.

piec kondensacyjny
Zasada kondensacji w technice grzewczej.

W piecach kondensacyjnych polega to na tym, iż następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej, która jest efektem spalania gazu, a odzyskana tak energia trafia do instalacji c. o. Takie wykorzystanie dodatkowej energii sprawia, że w porównaniu z piecem konwencjonalnym, piec kondensacyjny ma o wiele większą sprawność i wydajność.

Zalety pieców kondensacyjnych

Piece kondensacyjne, oprócz wydajności, mają też wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:

• efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie;
• bezpieczeństwo użytkowania;
• cicha i czysta praca urządzeń;
• możliwość stosowania różnych przewodów powietrzno-spalinowych;
• zmniejszona ilość emisji szkodliwych spalin do powietrza;
• wysoka trwałość pieców i kotłów kondensacyjnych;
• nowoczesny wygląd pieców i kotłów kondensacyjnych.

piec kondensacyjny
Piece kondensacyjne są proste w obsłudze, pracują cicho i wydajnie.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów i modeli pieców kondensacyjnych, a każdy z nich dopasowany jest do różnych potrzeb. Dlatego stojąc przed wyborem, warto wcześniej przeanalizować, jakie modele są dostępne na rynku oraz jakie mają zalety. Pomocne informacje można znaleźć na przykład TUTAJ.

Dodaj komentarz