Ogrzewanie domów i mieszkań to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie, mniej lub bardziej ekonomicznych i bezpiecznych. Dziś dowiemy się, jak działa piec kondensacyjny i w jakich warunkach się sprawdzi.
Piec kondensacyjny – na jakiej zasadzie działa?
Zjawisko kondensacji jest nam dobrze znane z przyrody. Mówiąc krótko, polega ono na przemianie pary wodnej w wodę, na przykład wczesnym rankiem na polu czy łące, na której osiada rosa. Chodzi o to, że w niskich temperaturach para wodna ulega skropleniu. Jak tę zasadę wykorzystano przy budowie pieców kondensacyjnych? Można to wyjaśnić następująco: aby wodę o temperaturze 100 stopni Celsjusza zmienić w parę wodną, potrzebna jest pewna ilość energii cieplnej. Gdy powstała w ten sposób para zetknie się z zimną powierzchnią o niższej temperaturze, odda taką samą ilość energii, którą wcześniej zaczerpnęła do odparowania.
W piecach kondensacyjnych polega to na tym, iż następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej, która jest efektem spalania gazu, a odzyskana tak energia trafia do instalacji c. o. Takie wykorzystanie dodatkowej energii sprawia, że w porównaniu z piecem konwencjonalnym, piec kondensacyjny ma o wiele większą sprawność i wydajność.
Zalety pieców kondensacyjnych
Piece kondensacyjne, oprócz wydajności, mają też wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:
• efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie;
• bezpieczeństwo użytkowania;
• cicha i czysta praca urządzeń;
• możliwość stosowania różnych przewodów powietrzno-spalinowych;
• zmniejszona ilość emisji szkodliwych spalin do powietrza;
• wysoka trwałość pieców i kotłów kondensacyjnych;
• nowoczesny wygląd pieców i kotłów kondensacyjnych.
Oczywiście istnieje wiele rodzajów i modeli pieców kondensacyjnych, a każdy z nich dopasowany jest do różnych potrzeb. Dlatego stojąc przed wyborem, warto wcześniej przeanalizować, jakie modele są dostępne na rynku oraz jakie mają zalety. Pomocne informacje można znaleźć na przykład TUTAJ.