Płaszcze izolacyjne w procesach przemysłowych

procesy przemyslowe

Procesy przemysłowe bardzo często muszą odbywać się z zachowaniem odpowiednich warunków temperaturowych. By łatwiej je utrzymać, stosuje się odpowiednie rodzaje izolacji. Co warto wiedzieć o płaszczach izolacyjnych używanych w zakładach przemysłowych?

Czym jest płaszcz izolacyjny?

Elementy określane jako płaszcze izolacyjne są obecnie powszechnie stosowane w wielu branżach przemysłu. Celem tego typu płaszczów jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poziomu termoizolacji dla instalacji, urządzeń i maszyn.

Płaszcze izolacyjne mają na celu izolację termiczną, ale również mogą one spełniać dodatkowe funkcje, na przykład mogą one dzięki temu podwyższać poziom bezpieczeństwa i zapobiegać oparzeniom, a także mogą chronić przed uszkodzeniami, na przykład wywołanymi przez uderzenia czy szkodniki.

Jak wyglądają płaszcze izolacyjne?

Obecnie płaszcze izolacyjne są oferowane w wielu wariantach i można kupować je jako elementy gotowe do konkretnych instalacji i maszyn oraz jako wykonane na indywidualne zamówienie w danych wymiarach.

Aby płaszcze izolacyjne mogły odpowiednio spełniać swoją funkcję, są one wyposażone głównie w izolację z materiałów jak wełna mineralna lub pianka. Są one dobierane zależnie od miejsca pracy, aby charakteryzować się odpowiednią odpornością na czynniki zewnętrzne oraz zapewniać bezpieczeństwo prowadzonych procesów.

Z kolei z zewnątrz płaszcze izolacyjne są wykończone za pomocą odpornych na uszkodzenia powłok, które zapewniają dodatkową ochronę, na przykład przed wilgocią czy zniszczeniami mechanicznymi.

Najczęściej płaszcze izolacyjne są wyposażone w rzepy albo w innego rodzaju elementy pozwalające na ich zdejmowanie i zakładanie. To powoduje, że można łatwo zdjąć je z instalacji, maszyn czy urządzeń, by uzyskać do nich bezpośredni dostęp, a następnie od razu je założyć.

Dlaczego warto korzystać z płaszczów izolacyjnych?

Płaszcze izolacyjne związane są z wieloma zaletami, dlatego też obecnie są one używane bardzo często w różnych gałęziach przemysłu, by wspierać prowadzone procesy.

Za pomocą płaszczów tego typu można między innymi zredukować koszty związane z prowadzonymi procesami, gdy konieczne jest utrzymanie mediów czy maszyn, urządzeń w odpowiedniej temperaturze. Obecnie, gdy koszty energii elektrycznej i źródeł ciepła są bardzo wysokie, to przyszłościowa inwestycja.

Dodatkowo płaszcze izolacyjne pozwalają również na podwyższenie bezpieczeństwa instalacji, maszyn i urządzeń, co powoduje, że są one w stanie zredukować koszty wynikające z ich ewentualnego uszkodzenia.

Dodaj komentarz