Pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Ciepło wydaje Ci się zbyt kosztowne? Warto pamiętać o tym, że ogromnym jego źródłem jest…ziemia. Grunt pod Twoim domem może się okazać niezwykle bogatym zasobem ciepła niezbędnego do ogrzewania. A przy tym – będzie to znacznie mniej kosztowne niż inne metody zapewnienia optymalnej temperatury w domu. Pomogą Ci w tym gruntowe pompy ciepła. Jak działają? Ile kosztują pompy ciepła? Opisujemy w tym artykule.

System oparty o pompy ciepła to gwarancja optymalnej temperatur  w domu przez cały czas. A co równie ważne, jest to rozwiązanie znacznie mniej kosztowne niż różnego rodzaju alternatywy. Warto jednak pamiętać o tym, że sama pompa ciepła nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej temperatury. Potrzebny jest do tego cały system, który co do zasady dzieli się na trzy części:

  • źródło górne,
  • źródło dolne,
  • pompa ciepła.

Jak działa każda z nich? Czytaj poniżej!

Pompa ciepła – źródło górne

Jest to w zasadzie końcowy (lub początkowy – zależy jak patrzymy) element całej instalacji. Rolą źródła górnego jest odpowiednia dystrybucja wytworzonego ciepła na obszarze gospodarstwa domowego. Innymi słowy, oddaje ono wytworzone ciepło po różnych miejscach w domu.

Czym jest źródło dolne?

To nic innego, jak element, którego zadaniem jest dostarczanie energii. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dolne źródło jest czymś w rodzaju akumulatora. Dostarcza on energię do całego systemu oraz reguluje jej przepływ. Oczywiście, źródło dolne musi mieć odpowiednie parametry – w tym pojemność – aby instalacja była rzeczywiście wydajna.

Na co wpływa źródło dolne? Przede wszystkim na parametry pompy. Dobrane do potrzeb danej instalacji pozwoli pompie uzyskać odpowiednią moc.

Jakiego typu mogą być źródła dolne? Oto najpopularniejsze rozwiązania:

  • kolektory pionowe,
  • kolektory poziome,
  • kolektory ziemne.

Kolektory pionowe umieszczane są w specjalnych odwiertach wewnątrz ziemi. Przepływa przez nie niezamarzający płyn.

Kolektory poziome są dosyć podobne. Również płynie przez nie niezamarzający płyn. Jego rolą jest odbiór ciepła z gruntu, które potem przekazywane jest do samej pompy. Czynnik w ten sposób się chłodzi, skierowany zostaje do obiegu, gdzie z kolei pobiera ciepło z gruntu. Zdarza się także, że kolektory umieszczane są w zbiornikach wodnych.

Zwykle takie kolektory umieszcza się maksymalnie 1,5 metra pod ziemią. Czynnik to na ogół glikol.

Z kolei kolektory ziemne to rury z miedzi, zwykle pokryte dodatkową powłoką opartą o sztuczne tworzywo. Tu przepływa przez nie czynnik, który produkuje pompa ciepła. Kolektory ziemne mają pozytywny wpływ na działanie pompy.

pompa ciepła pozwala cieszyć się idealnymi warunkami bez wysiłku

Powietrzne pompy ciepła – wymiennik

Powietrzne pompy ciepła posiadają specjalne wymienniki. Oprócz tego, w systemie znajdują się też wiatraki, które pozwalają na ruch powietrza. To bardzo wydajne urządzenia, ponieważ ich praca pozwala na przemieszczenie się nawet kilku tysięcy metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny!

Gruntowe pompy ciepła – którą wybrać?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno pod uwagę trzeba wziąć moc tego urządzenia – generalnie, powinna ona być porównywalna z zapotrzebowaniem danego domu na ciepło. Warto jednak pamiętać o izolacji – jeżeli nasz budynek jest kiepsko izolowany, to zastosowanie pompy ciepła to raczej chybiona inwestycja.

Znaczenie ma również kubatura poszczególnych pomieszczeń. Poszukując odpowiedniego rozwiązania w postaci pompy ciepła dla naszego domu, warto wziąć to pod uwagę. Znajomość tej wartości pozwoli łatwo określić, czy konkretne urządzenie będzie rzeczywiście dobrym i odpowiednim wyborem dla naszego budynku.

Dobór pompy ciepła lepiej pozostawić fachowcom, którzy posiadają doświadczenie w tego rodzaju realizacjach. Koszty takiej inwestycji są zbyt wysokie, aby pochopnie decydować się na konkretny wybór.

Ale czy pompy ciepła mają sens?

Jedną z największych zalet takiej inwestycji jest szybki zwrot. Fachowcy sugerują, że gruntowe pompy ciepła potrafią zwrócić się nawet po 5-7 latach eksploatacji. Biorąc pod uwagę żywotność, która może wynosić nawet do kilkudziesięciu lat, jest to raczej dobry wynik, prawda?

Warto również pamiętać o tym, że są to rozwiązania praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają właściwie żadnych skomplikowanych zabiegów ze strony użytkownika. Jedyne, co musisz zrobić, to odpowiednio ustawić regulator, by następnie cieszyć się idealnie dopasowaną temperaturą w Twoim domu. Co nie mniej ważne, gruntowe pompy ciepła to rozwiązania w pełni przyjazne dla środowiska. Nie jest żadnym problemem uzyskanie dofinansowania na taki rodzaj ogrzewania – oczywiście, wszystko zależy od regionu, w którym mieszkamy, ale generalnie można liczyć na pomoc finansową przy takiej inwestycji, bo jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.

Więcej na: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/

Ciepło z gruntu – nowoczesne rozwiązanie

Pompy ciepła określane są często mianem geotermalnych. Ich działanie oparte jest o pobieranie ciepła z gruntu. Przekazana w ten sposób energia umożliwia zarówno odpowiednie ogrzanie całego domu, jak również wody użytkowej.

Dodaj komentarz