Ogrzewanie domu to jedna z priorytetowych kwestii, o które trzeba zadbać jeszcze na etapie jego budowy lub generalnego remontu. Do wyboru mamy wiele rodzajów ogrzewania, niemniej większość z nas wybiera te najbardziej oszczędne, czyste i niezawodne. Jednym z nich są pompy ciepła. Na jakiej zasadzie działają? I do kogo są skierowane?
Pompy ciepła – działanie
Pompy ciepła to obecnie najczystsze, najpewniejsze i najoszczędniejsze źródło ciepła w domu. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, dzięki czemu każdy może znaleźć tę odpowiednią dla siebie, bez względu na warunki zamieszkania czy inne czynniki. Ale jak działają pompy ciepła? W ciekawy i prosty sposób wyjaśnia to poniższy materiał filmowy:
https://www.youtube.com/watch?v=mq0piqr5Rjc
(źródło: YouTube; kanał: Danfoss Poland)
Rodzaje pomp ciepła
Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, między innymi: gruntowe, powietrzne typu monoblok, typu split oraz do c.w.u. Poznajmy je lepiej na przykładzie pomp ciepła marki Junkers.
POMPY GRUNTOWE
Gruntowe pompy ciepła, nazywane też geotermicznymi, wykorzystują do ogrzewania domów i wody ciepło pochodzące z gruntu. Pompa ciepła umożliwia bezpośrednie pobieranie go. Dzięki temu raz zagospodarowane ciepło z gruntu jest później dostępne przez okrągły rok i to niezależnie od pogody.
POMPY POWIETRZNE TYPU MONOBLOK
Tego typu pompy oferują idealne rozwiązanie dla instalacji grzewczej, gdyż umożliwiają zarówno ogrzewanie i chłodzenie domu, jak i ogrzewanie wody użytkowej. Taka pompa ciepła składa się z jednostek, które znajdują się wewnątrz i na zewnątrz domu i są ze sobą połączone rurociągiem wodnym. Do wyboru mamy cztery wersje jednostek wewnętrznych: ACE, ACB, ACM i ACM-solar.
POMPY POWIETRZNE TYPU SPLIT
Działają bardzo podobnie, jak powietrzne pompy ciepła typu monoblok, z tym że obecny w instalacji rurociąg posiada czynnik chłodniczy. Tutaj również mamy do wyboru cztery rodzaje jednostek wewnętrznych: ASE, ASB, ASM i ASMS.
POMPY POWIETRZNE DO C.W.U.
To idealne rozwiązanie łączące w sobie komfortowe, ekonomiczne, ale i ekologiczne ogrzewanie domu i wody użytkowej. Wbudowany zasobnik o pojemności 270 l idealnie sprawdzi się jako ogrzewacz wody dla czteroosobowej rodziny, przy stosunkowo niskich kosztach. Tego typu pompy ciepła można przyłączyć do istniejącego już systemu c.w.u.
Więcej na temat pomp ciepła przeczytacie również tutaj: http://junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/.