PPK – Pracowniczy Program Kapitałowy

Emerytura, wysokość emerytur czy wiek emerytalny to wciąż gorący temat w mediach i Internecie. Wiele osób zastanawia się, jaką kwotę będą otrzymywać po przejściu na emeryturę i czy uzyskany dochód pozwoli im godnie żyć. Inni natomiast biorą sprawy w swoje ręce i postanawiają odkładać na emeryturę w tak zwanym III filarze. Przykładem tego jest Pracowniczy Program Kapitałowy, czyli PPK.

PPK – szansa na większą emeryturę w III filarze

Czym właściwie jest Pracowniczy Program Kapitałowy (PPK)? To obok Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) forma dodatkowego odkładania oszczędności z myślą o emeryturze. W 2019 roku mają wejść w życie zmiany w ramach Programu Budowy Ministerstwa Rozwoju z myślą o bezpieczeństwie Polaków i w celu spopularyzowania różnych form odkładania pieniędzy na emeryturę. Wspomniana reforma zakłada obowiązkowe objęcie wszystkich pracowników planem PPK przez wszystkich przedsiębiorców zatrudniających w swoich firmach ponad 19 osób.ppkW praktyce oznacza to, iż zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą wspólnie odkładać składki z myślą o przyszłej emeryturze. Każdy pracownik w wieku od 19 do 55 lat zostanie automatycznie zapisany do Pracowniczego Programu Kapitałowego, niemniej będzie miał prawo w ciągu 3 miesięcy odstąpić od niego.

PPK czy PPE – porównanie

Jeżeli ktoś z jakichś przyczyn nie do końca jest przekonany do owej reformy, jak i założeń Pracowniczego Programu Kapitałowego, może jeszcze przed nadejściem roku 2019 zapisać się do PPE, czyli Pracowniczego Programu Emerytalnego. Czym się on różni? Mówiąc ogólnie, są to comiesięczne składki opłacane przez pracodawcę na rzecz pracownika. Zwalniają one z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społecznie, ponadto istnieje możliwość wpisania ich w koszty uzyskania przychodów. Pracodawcy, którzy nie chcą od przyszłego roku korzystać z PPK, powinni wprowadzić w swoich firmach PPE. Muszą się jednak liczyć z tym, że ich prowadzenie jest mocno angażujące i wymaga stałego inwestowania oraz zarządzania składkami.

ppk

Więcej na ten temat można dowiedzieć się TUTAJ.

Dodaj komentarz