Zima to wyjątkowo trudna pora roku dla kierowców, która potrafi zaskoczyć drogowców. Jazda po zaśnieżonej i śliskiej powierzchni nieprzygotowanym samochodem może być bardzo niebezpieczne. Zanim więc zima przyjdzie na dobre, warto wykonać szybki przegląd samochodu. Na co zwrócić uwagę?
Przegląd samochodu przed zimą – akumulator i hamulce
Jednym z najczęstszych problemów z samochodem, z jakim zmagają się kierowcy zimą jest problem z odpaleniem go na mrozie. Wykonując więc przegląd samochodu przed okresem zimowym, warto w pierwszej kolejności sprawdzić stan akumulatora oraz rozrusznika i alternatora. Z uwagi na to, że obecnie akumulatory zwykle mogą pracować sprawnie około 5 lat, warto go wymienić, jeżeli nasz akumulator wiekiem zbliża się do tej cyfry. Jeżeli jeszcze nie jest to konieczne, na pewno warto sprawdzić jego ładowanie.
Kolejny ważny element samochodu niezbędny zimą to dobre hamulce. Koniecznie trzeba sprawdzić, w jakiej są kondycji, a przy okazji ustalić także, czy wymiany wymaga zawieszenie i osłony przegubów półosi napędowej. Jest to bardzo ważne, gdyż na oblodzonej i mokrej jezdni czas hamowania jest nieco wydłużony, dlatego bezwzględnie muszą one być w pełni sprawne. Same wymienione zimowe opony nie zapewnią nam bezpieczeństwa na drodze, jeśli nie będą z nimi właściwie współpracować klocki, tarcze, przewody hamulcowe i amortyzatory. Przy okazji upewnijmy się, czy nie należy wymienić płynu hamulcowego – zaleca się, by robić to co 2-3 lata.
Przegląd samochodu przed zimą – widoczność
Zima to czas, gdy szybko robi się ciemno, a widoczność pogarsza się także ze względu na warunki atmosferyczne. Dlatego przegląd samochodu przed zimą powinien obejmować także elementy zapewniające dobrą widoczność. W pierwszej kolejności będą to oczywiście światła. Sprawdźmy regulację świateł oraz przejrzystość reflektorów, zaopatrzmy się też w zapasowe żarówki, gdyż ich przepalenia nie da się przewidzieć. Jeśli reflektor jest pęknięty, bezwzględnie trzeba go wymienić.
Kolejna ważna dla widoczności sprawa to czystość przedniej szyby – należy ją wyczyścić zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przy tej okazji sprawdźmy stan wycieraczek i to, jak zbierają zanieczyszczenia z szyb. Zimą, gdy pada śnieg lub deszcze ze śniegiem, będą one bardzo istotne dla widoczności. Przy okazji wymieńmy letni płyn do spryskiwaczy na zimowy.