Przetrenowanie organizmu – czym się objawia?

Mówi się, że „sport to zdrowie”, ale też „co za dużo, to nie zdrowo”. W praktyce oznacza to, że uprawiając jakikolwiek sport, należy zachować równowagę. W przeciwnym razie odczujemy negatywne skutki przetrenowania. Czym się objawia przetrenowanie organizmu? Jak mu zapobiec?

Przetrenowanie organizmu – przyczyny

Przetrenowanie organizmu to określenie na sytuację, gdy mamy źle dobrany plan treningowy, tzn. przewiduje on na przykład zbyt dużo powtórzeń ćwiczeń, które bardzo obciążają nasz organizm, a także brak odpowiedniej regeneracji. Przyczyną przetrenowania może być też źle dobrana dieta, zbyt uboga w składniki odżywcze, a także mała ilość snu oraz nadmierny stres. Krótko mówiąc, jeżeli nasz styl życia nie jest zbyt zdrowy, a treningi są ciężkie, prędzej czy później będziemy mieć do czynienia z przetrenowaniem. Istnieją dwa rodzaje przetrenowania – najpopularniejszy dotyczy układu mięśniowego, a drugi układu nerwowego. Jak rozpoznać każdy z nich?

Przetrenowanie układu mięśniowego

Przetrenowanie organizmu najczęściej ma związek ze zbyt intensywnym treningiem powodującym zerwanie włókien mięśniowych. W efekcie po ćwiczeniach możemy odczuwać bóle mięśni. Gdy nie zareagujemy w porę, problem będzie się pogłębiał, przez co treningi mogą dawać efekt odwrotny do zamierzonego.

przetrenowanie organizmu

Aby wspomóc nasze mięśnie w regeneracji, warto wykorzystać suplementy bogate w aminokwasy, a także odżywki białkowe i węglowodanowe.

Przetrenowanie układu nerwowego

Przetrenowanie układu nerwowego to o wiele poważniejszy problem, gdyż wpływa negatywnie na cały organizm, a nie tylko na konkretną partię mięśni. W efekcie będziemy czuć się ogólnie przemęczeni – odbije się to na naszej kondycji psychicznej, na odporności organizmu, libido, koncentracji, koordynacji czy jakości snu. Przetrenowanie układu nerwowego wpływa na zmiany hormonalne w organizmie, które prowadzą do zwiększonego katabolizmu, a w końcu do pogorszenia stanu sylwetki.

przetrenowanie organizmu

Do najczęstszych objawów fizycznych przetrenowania zaliczmy: podwyższona temperatura ciała i tętno, szybsze zmęczenie, większe pocenie się, drżenie kończyn, zawroty głowy, duszności i częściej powracające infekcje bakteryjne. Objawy psychiczne to: ciągły stan podenerwowania, zniechęcenie i brak motywacji do dalszych treningów, spadek libido, stany depresyjne, częstsze zmiany nastroju.

Dodaj komentarz