Współczesne przetwórstwo tworzyw sztucznych nie może obyć się bez wytłaczarek i wtryskarek. Ich najważniejszym elementem są natomiast układy plastyfikujące, na których skupiamy się w tym artykule. Dowiesz się więc z niego czym one są, jak działają i jakie są ich podstawowe rodzaje.
Charakterystyka układów plastyfikujących
Układy plastyfikujące to najważniejszy podzespoły maszyn stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych z wykorzystaniem formowania wtryskowego. Obecne są one wobec tego zarówno we wtryskarkach, jak i wytłaczarkach. Odpowiadają, jak ich sama nazwa wskazuje za plastyfikacje granulatu tworzyw sztucznych oraz wtłaczanie przygotowanej masy do specjalnych form wtryskowych. Budowa układów plastyfikujących różni się w zależności od przetwarzanego za ich pomocą tworzywa. Zawsze składa się ona jednak z takich elementów jak:
- ślimak,
- cylinder,
- zawory zamykające,
- głowice.
Rodzaje układów plastyfikujących
Podstawowy podział układów plastyfikujących, które znaleźć można między innymi w firmie oferującej maszyny do tworzyw sztucznych POL-SERVICE z Rzeszowa opiera się na liczbie zastosowanych w nich ślimaków, które odpowiadają za konsystencje oraz jakość przetwarzanego tworzywa. W związku z tym wyróżnia się:
- układy plastyfikujące jednoślimakowe, w których stosowane są ślimaki barierowe, konwencjonalne, dochodowe oraz trójstrefowe, wyróżniające się niską ceną i wykorzystywane przy przetwórstwie jednego rodzaju tworzywa sztucznego,
- układy plastyfikujące dwuślimakowe, w których stosowane są ślimaki współbieżne, równoległe oraz skośne, wyróżniające się wyższą ceną, jednak oferujące w zamian większą funkcjonalność i uniwersalność pod względem tworzyw, które można w nich przetwarzać.
Rodzaj i liczba zastosowanych ślimaków w tego typu układach musi być natomiast zawsze odpowiednio dopasowany do rodzaju przetwarzanego tworzywa sztucznego.
Działanie układów plastyfikujących
Działanie układów plastyfikujących polega na dostarczeniu do nich tworzywa sztucznego, które następnie jest transportowane i jednocześnie ogrzewane przez ślimak lub ślimaki. Dzięki temu zostaje ono przekształcone w jednolitą, uplastycznioną masę. Następnie tworzywo w takiej postaci jest wtryskiwane do form za pomocą dysz. Po zastygnięciu w formie zyskuje natomiast pożądany kształt.