Rowery górskie i miejskie

Witajcie Moi Drodzy!

Kwiecień to wiosna w pełni, wielu z nas zatem myśli o aktywnościach sportowych na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych i dostępnych właściwie dla każdego jest jazda na rowerze. Ale już zakup odpowiedniego roweru może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla laików w tym temacie. Dlatego dzisiaj postaram się Wam przybliżyć, jakie są rodzaje rowerów i pokrótce omówić ich zastosowanie w określonym terenie.

Rodzaje rowerów: miejskie i górskie

Rowery można podzielić na miejskie i górskie. Różnią się od siebie wyglądem, rodzajem opon i wieloma innymi cechami, ponieważ, jak nazwa wskazuje, jedne służą do jeżdżeniu po mieście, a drugie po terenie górskim.

rower miejski
Rower miejski

W rowerach miejskich znajdziemy miękkie, duże siodło, które na pewno jest wygodne. Ponadto kąt nachylenia ciała rowerzysty na rowerze miejskim wynosi 90 stopni, co jest wygodne i pozwala uniknąć bólu pleców. Rowery miejskie nie posiadają górnej ramy, jak to jest w rowerach górskich, przez co wsiadanie i zsiadanie z nich jest dużo łatwiejsze. Można w nich swobodnie jeździć nawet w lekkich, zwiewnych spódnicach bez obawy, że będą się podwijać. Do wyposażenia rowerów miejskich dodane są błotniki, które przydają się w trakcie gorszej pogody, a także koszyk na przodzie, co ułatwia na przykład robienie zakupów w mieście. Stałym wyposażeniem jest także tylny bagażnik oraz oświetlenie, które jest istotne, gdy jedziemy przez ulice miasta wieczorową porą.

rower górski
Rower górski

Rowery górskie to chyba najczęściej spotykany rodzaj rowerów, nie tylko w górach. Rowery te mają szerokie opony przystosowane do jazdy na trudnym terenie. Wyższy profil opony chroni obręcz koła przed różnymi uszkodzeniami, zatem rower górski sprawdzi się także w mieście, gdzie królują wysokie krawężniki. W podstawowym wyposażeniu rowerów górskich nie ma błotników oraz bagażnika, ale oczywiście możemy zamontować je sami. Rozróżniamy też rowery górskie męskie z prostą górną ramą oraz damskie z ramą lekko pochyloną. To rowery trwałe i długo żywotne.

A jakie Wy rowery preferujecie? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach! Zapraszam do dyskusji. 🙂

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz