Wzdęcia – jedna z niegroźnych, lecz bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, objawiającej się między innymi uczuciem pełności, bulgotaniem w brzuchu i częstymi gazami. Gdy jesteśmy w towarzystwie, może być dla nas prawdziwym udręczeniem. Ale skąd w ogóle się one biorą? Jak można sobie z nimi radzić? I dlaczego nie powinniśmy lekceważyć częstych nawrotów wzdęć?
Wzdęcia – co jest przyczyną?
Wzdęcia to gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym, będące efektem trawienia i fermentacji bakteryjnej w jelitach, głównie jelicie grubym. Najczęstszą przyczyną wzdęć i towarzyszącego im bólu brzucha jest zbyt szybkie spożywanie posiłków, co powoduje połykanie powietrza w jego trakcie, czy też spożywanie produktów o właściwościach wzdymających, na przykład napojów gazowanych lub niektórych warzyw strączkowych.
W przeważającej części przypadków nasz organizm potrafi dobrze i sprawnie poradzić sobie z nadmiarem gazów, dlatego wzdęcia zwykle nie utrzymują się dłuższy czas. Są jednak nieprzyjemne i powodują ogólny dyskomfort oraz ból brzucha, zwłaszcza podbrzusza. Jeżeli jednak zauważymy, że pojawiają się niepokojąco często, a dodatkowo towarzyszą im nudności, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objawem początku choroby refluksowej, ale też chorobami trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby czy zaburzeniami czynności jelit.
Jak sobie radzić ze wzdęciami?
Aby uniknąć wzdęć, warto im zapobiegać w sytuacjach, w których spodziewamy się, że one wystąpią. Jak? Na przykład po dość obfitym posiłku warto wypić ziołowy napar, na przykład z kopru włoskiego czy mięty pieprzowej – mają one działanie wiatropędne, zatem szybko usuwają wzdęcia.
Innym sposobem może być picie naparu z bazylii około 3-4 razy dziennie po pół szklanki czy też żucie liści mięty lub plastrów imbiru. Inną formą zapobiegania lub leczenia wzdęć jest aktywność fizyczna. Na przykład energiczny spacer po posiłku korzystnie wpłynie na przemianę materii i przyspieszy perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnianie. W aptekach dostępne są też skuteczne środki na wzdęcia i choroby jelit na bazie ziół – o nich możecie przeczytać więcej TUTAJ.