Jak wesprzeć dziecko w nowej szkole?

Wrzesień to czas, gdy wiele dzieci rozpoczyna naukę w zupełnie nowym środowisku. Dziecko w nowej szkole – czy to podstawowej, czy średniej – zawsze boryka się z pewną dozą stresu i niepewności. Niektóre dzieci jednak całkiem sobie nie radzą z tą istotną zmianą w ich życiu. Jak rodzice mogą być w tym okresie skutecznym wsparciem dla nich?

Dziecko w nowej szkole – zrozum jego niepokój

Niektórzy rodzice, w nadmiarze zajęć i obowiązków, mają tendencję do bagatelizowania problemów ich dzieci. Z ich perspektywy mogą to być jakieś błahe, nieistotne sprawy, ale dla małego człowieka często są to problemy nie do przejścia. To czas, gdy szczególnie potrzebują pomocy rodziców. Jedną z takich sytuacji jest właśnie rozpoczęcie nauki w nowej szkole. Niektóre dzieci dość szybko znajdują przyjaciół, inne pomimo upływu czasu wciąż czują się obco, doskwiera im samotność, a niejednokrotnie dochodzi do tego problem z wyśmiewaniem czy wręcz szykanowaniem.

dziecko w nowej szkole
Niektóre dzieci mogą czuć się w nowej szkole samotne i wyobcowane.

Dziecko w nowej szkole, które jest tak traktowane, może zupełnie stracić radość z życia,, a w efekcie może to nawet prowadzić do głębokiej depresji. To bardzo poważna sprawa, dlatego rodzice nie powinni ignorować żadnego z niepokojących sygnałów.

Jak pomóc dziecku się zaaklimatyzować?

Co w tej kwestii mogą zrobić rodzice? Mogą zadziałać na dwóch polach – szkolnym i domowym. Jeśli chodzi o działania w szkole, mogą porozmawiać z nauczycielami, by poświęcili dziecku więcej uwagi, zachęcili je do współpracy w grupie, a także dali szansę w niej zaistnieć. Takie zajęcia mogą pomóc przełamać nieśmiałość czy wręcz lęk przed nieznajomymi. Natomiast poza szkołą rodzice powinni ciągle budować w swoim dziecku mocne poczucie wartości, aby uświadomiło sobie, że może być lubiane. Pierwszym krokiem jest szczera rozmowa, a kluczem do serca dziecka jest uważne słuchanie, gdy już zaczyna mówić, co mu doskwiera.

dziecko w nowej szkole
Rodzice powinni podnosić w swoim dziecku poczucie wartości, a wtedy chętniej będzie brało udział w życiu nowej klasy.

Już taka rozmowa może sprawić, że dziecko zobaczy, że problem nie jest tak wielki, jak wyglądał tylko w jego głowie. Wsparcie rodzica doda mu pewności siebie, by na przykład podejść do kogoś w klasie i porozmawiać. Jeżeli to nie wystarczy, warto podpytać wychowawcę, jak rzeczywiście wygląda pozycja naszego dziecka w klasie i kto mógłby być dla niego dobrym kompanem w nauce i zabawie. Następnie można zaprosić takie dziecko do domu – w takich warunkach dzieciom może być łatwiej się otworzyć i porozmawiać.

dziecko w nowej szkole
Wsparcie rodziców dodaje dziecku pewności siebie.

Nigdy nie lekceważmy problemu, jakim jest złe samopoczucie naszego dziecka w nowej szkole. Brak pomocy może być tragiczny w skutkach.

Dodaj komentarz