Zimowy wyjazd z dzieckiem – o co zadbać?

Zima to dla wielu wymarzony okres na urlop. Ale dla świeżo upieczonych rodziców może to być nie lada wyzwani – w końcu zimą podróże są zdecydowanie cięższe, a pogoda sprzyja zachorowaniom. Jak więc przygotować siebie i swoje dziecko na taki wyjazd? Jak zorganizować zimowy wyjazd z dzieckiem, by cała rodzina spędziła czas miło, bez zmartwień i stresu?

Zimowy wyjazd z dzieckiem – kiedy można go zaplanować?

Wiele młodych mam drży na samą myśl o dalszym wyjeździe ze swoim dzieckiem, nie mówiąc już o takich podróżach zimą. Jednak już 6-miesięczne dziecko jest na tyle duże i ma na tyle rozwiniętą odporność, że spokojnie można z nim planować urlop! A rodzicom niemowląt taki urlop przynajmniej raz w roku się bardzo przyda.

zimowy wyjazd z dzieckiem
Dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia mogą już swobodnie podróżować ze swoimi rodzicami, także zimą.

Jeżeli więc dziecko jest zdrowe, nie ma powodów, by rezygnować z urlopu zimą. Zimowy wyjazd z dzieckiem może być naprawdę udany i przyjemny. Trzeba się jednak przygotować.

Przygotowania do wyjazdu

Planując zimowy wyjazd z dzieckiem, musimy zwrócić szczególną uwagę na kwaterę, którą wybierzemy. Warto dowiedzieć się, czy spotkamy tam inne rodziny z małymi dziećmi, czy kwatera położona jest w spokojnym miejscu, z dala od centrum miasta i hałaśliwych klubów czy dyskotek, a także czy w pobliżu znajduje się jakiś ośrodek zdrowia oraz jaki zasięg mają telefony komórkowe. Istotne jest również to, czy w samym miejscu pobytu będziemy mieć dostęp do własnej łazienki, czy w pokoju znajduje się czajnik bezprzewodowy i czy na miejscu jest wydzielona przestrzeń do przechowywania wózków dziecięcych oraz ewentualnie sprzętu sportowego, jeśli planujemy z nich korzystać. Ponieważ zimą w górach noce są wyjątkowe mroźne, powinniśmy również dowiedzieć się, czy na kwaterze znajduje się bieżąca ciepła woda oraz całodobowe ogrzewanie.

zimowy wyjazd z dzieckiem
Wybierając kwaterę na zimowy urlop z dzieckiem, warto dowiedzieć się, czy są dostępne pokoje z udogodnieniami, na przykład łóżeczkiem lub wanienką.

Istotne są udogodnienia dla matek z dziećmi, takie jak łóżeczko, wanienka, podgrzewacz do butelek, krzesełko do karmienia dziecka czy też nocnik i plastikowe naczynia. Oczywiście część tych rzeczy możemy zabrać ze sobą, ale dobrze, by w razie czego były one dostępne na naszej kwaterze. To wszystkie niezbędne elementy, które należy wziąć pod uwagę, planując zimowy urlop z małym dzieckiem.

Dodaj komentarz