1 lutego – Nowy Rok w wersji azjatyckiej

nowy rokGdy my już dawno odłożyliśmy na bok sylwestrowe kreacje, wielu Azjatów dopiero przygotowuje się do przywitania nadchodzącego Nowego Roku. Jak to możliwe? Zgodnie z kalendarzem księżycowym nastąpi on we wtorek, 1 lutego. Dziś rozpoczyna się także Rok Tygrysa, czyli chińskiego znaku zodiaku kojarzonego z siłą i odwagą. O tym, jak mieszkańcy Azji obchodzą to święto, opowiada Linh Ziółkowska, Managerka Wi-Taj, warszawskiej restauracji specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

3w1: Tết, Nowy Rok i Święto Wiosny

Trzy nazwy, jedno święto – tak można podsumować uroczystości, które już niebawem rozpoczną się na wschodniej półkuli. Święto Tết, czyli wietnamski wyznacznik rozpoczęcia Nowego Roku, to zgodnie z chińskim kalendarzem dzień Święta Wiosny. Uroczystości te wypadają ruchomo w styczniu bądź lutym. W tym roku główne święto celebrowane jest pierwszego dnia drugiego miesiąca zgodnie z naszym, gregoriańskim kalendarzem. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj:

Bez względu na to, na którą z okazji kładzie się większy nacisk, najważniejsze w tym czasie jest zjednoczenie z rodziną, szczególnie z tymi członkami, którzy na co dzień przebywają z dala od najbliższych. Z tego względu na kontynencie azjatyckim okres drugiej połowy stycznia wiąże się z intensywnymi migracjami i powrotami do rodzinnych domów.

Warto dodać, że podobnie jak u nas, obchody Nowego Roku rozpoczynają się już w sylwestrowy wieczór, azjatyckie Święto Tết również startuje w przeddzień najważniejszych uroczystości. Co więcej, obchody Nowego Roku w kalendarzu księżycowym trwają kilka kolejnych dni.

Zarówno przygotowania do obchodów Święta Tết jak i jego trwanie to szczególny czas dla mieszkańców Wietnamu. W tym roku na tę okoliczność od 31 stycznia do 3 lutego wypadają dni wolne od pracy. Dzięki temu rodziny mogą prawdziwie nacieszyć się swoją obecnością i wspólnym wkraczaniem w nowy etap życia – mówi Ziółkowska.

Tańce smoka, karaoke i czerwone koperty

Przełom starego roku i Święta Wiosny bogaty jest w liczne zwyczaje. Jedną z atrakcji przygotowywanych na ostatni dzień starego roku są na przykład wietnamskie tańce smoka, który jest symbolem Święta Tết. A jak wyglądają kolejne świąteczne dni w azjatyckim stylu?

Nowy Rok nie mógłby się odbywać bez głośnych fajerwerków i radosnych zabaw. Domeną Wietnamczyków jest też urządzanie karaoke, do którego obowiązkowym zestawem w wielu domach jest mikrofon oraz wedle preferencji zielona herbata lub lokalne trunki – dodaje Ziółkowska.

Zgodnie z tradycją na ulicach odbywają się huczne parady, zaś w domach bliscy gromadzą się na uroczystych kolacjach, obdarowując się pieniędzmi zamkniętymi w symbolicznych czerwonych kopertach. Kolor ten jest uznawany za najpomyślniejszy w chińskiej kulturze, dlatego w różnych postaciach towarzyszy on obchodom tych świąt. Króluje on również w dekoracjach, którymi zdobione są ulice, latarnie oraz domy. Podczas gdy my próbujemy wytrwać kolejne tygodnie w noworocznych postanowieniach i cieszymy się trwającym karnawałem, Azjaci doświadczają upragnionego wypoczynku, uroczystych wizyt w świątyniach oraz radosnego ucztowania w gronie rodziny i przyjaciół.

2022 Rokiem Tygrysa

Wraz z Nowym Rokiem w Azji zmienia się również znak zodiaku, który towarzyszy kolejnym 12 miesiącom kalendarza chińskiego. W nadchodzącym 2022 roku symbolem będzie tygrys – jeden z dwunastu zwierząt cyklicznie pojawiających się w azjatyckim kalendarzu. Wśród pozostałych są: szczur, bawół, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Tygrys patronujący wszystkim osobom urodzonym w 2022 roku jest symbolem siły, śmiałości i odwagi.

Zgodnie z wierzeniami, osoby urodzone w Roku Tygrysa cechuje duża aktywność, ambicje oraz przywódczy charakter lubiący ducha rywalizacji i nowe wyzwania. Mogę zdradzić, że taka właśnie jest szefowa restauracji Wi-Taj, która również urodziła się w roku, gdy królował tygrys – komentuje Ziółkowska.

Znaki zodiaku są istotnym elementem kultury azjatyckiej. Uznaje się bowiem, że z danym symbolem łączą się również szczęśliwe kolory, dni tygodnia czy też pomyślne liczby. Jednak podobnie jak w bliskim nam europejskim wydaniu astrologii, trudno o horoskopową spójność. Miejmy nadzieję, że wszystkim „tygrysom” ten rok przyniesie wiele miłych chwil i pozytywnych niespodzianek.

 

Dodaj komentarz