5 wskazówek jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2022 roku

kryptowalutyRynek kryptowalut kusi możliwością naprawdę wysokich zarobków. Często słyszymy o ogromnych wzrostach wartości poszczególnych kryptowalut, jednak zdarzają się także nagłe korekty. Wiele osób zastanawia się jak zacząć bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, nie ryzykując utraty środków. Z myślą o nich eksperci słowackiej firmy Fumbi przygotowali krótki poradnik. 

1. Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Inwestując w kryptowaluty, musisz przede wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie. Upewnij się, że wybrałeś wiarygodnego i sprawdzonego partnera. Jeśli firma obiecuje Ci gwarantowane zarobki, to znaczy, że nie jest uczciwa. Kryptowaluty nie tylko rosną, ale ich kurs czasem także spada. Nikt nie zagwarantuje Ci pewnego zysku. Wchodząc na rynek kryptowalut, wybierz poważnego i bezpiecznego partnera, na którym możesz polegać i który w bezpieczny sposób będzie przechowywać Twoje aktywa.

2. Nie komplikuj sprawy

Istnieje wiele portali internetowych, z których możesz czerpać wiedzę o tym, w którą kryptowalutę zainwestować i jak to zrobić. Przydatny będzie blog Fumbi, na którym znajdziesz cotygodniowy przegląd bieżących wydarzeń.

Kiedy już zdecydujesz, w które kryptowaluty zainwestować, powinieneś również zastanowić się, dlaczego wybrana kryptowaluta została opracowana i jaki jest jej cel. Nie każdy, kto wprowadza swoją kryptowalutę, dostarcza również unikalne rozwiązanie i wartość. Jeśli kryptowaluta jest wprowadzana na rynek za pośrednictwem struktury MLM lub systemu, który obiecuje natychmiastowy zysk, to może to być po prostu klasyczny schemat Ponziego. Dlatego ostrożność jest zawsze zalecana.

W 2022 roku możemy spodziewać się kontynuacji trendu rozwoju w zakresie gier blockchain, Metaverse i ich ulepszonej interakcji z Web 3.0. Równocześnie przewiduje się wdrożenie dowodu z wiedzą zerową (zero-knowledge protocol), który powinien zwiększyć ochronę prywatności w ramach publicznych blockchainów. Warto więc inwestować w projekty, które mają potencjał rozwoju w tych obszarach.

Jeśli nie masz czasu, aby zagłębić się w ten temat, najbezpieczniej zdać się na ekspertów. Na rynku istnieją usługi pozwalające kupić całe portfolio kryptowalut wybranych przez ekspertów. Wtedy przekazujesz jedynie środki, a firma kupuje w Twoim imieniu aktywa.

3. Nie licz na szybkie zyski

Postrzegaj kryptowaluty jako długoterminowe narzędzie inwestycyjne, a nie okazję do szybkiego zarobku. Szybka kapitalizacja kusi wiele osób, jednak jest to obarczone ryzykiem. Spójrz na swoją inwestycję w kryptowaluty jako na długoterminową strategię finansową i staraj się poddawać swoje depozyty ponownej ocenie przynajmniej co trzy do pięciu lat.

4. Dywersyfikuj ryzyko

Nie polegaj na tylko jednej kryptowalucie — zamiast tego zminimalizuj ryzyko i kup cały portfel kryptowalut. Możesz wybrać kilka aktywów i wpłacać kwoty na podstawie ich kapitalizacji rynkowej i potencjału. Możesz także umieścić pieniądze w pasywnych funduszach, które inwestują w konkretny rynek jako całość. Historycznie osiągały one wyższe zyski w porównaniu z funduszami z aktywną kontrolą.

5. Nie czekaj na lepszą okazję

Mimo że rynek kryptowalut znany jest ze swoich wahań, jego ogólna wartość wciąż rośnie. Na początku 2021 roku kapitalizacja rynku kryptowalut wynosiła 670 miliardów euro, a w ciągu roku wzrosła o 186%, osiągając wartość 1,928 biliona euro. Wartość Bitcoina na początku roku wynosiła 24 165 euro, natomiast na koniec 40 897 euro. Juraj Forgács, CEO Fumbi, przewiduje, że Bitcoin może osiągnąć wartość 400 000 euro w ciągu najbliższych czterech lat. Dlatego warto zainwestować kryptowaluty już teraz.

Jeśli nie wiesz, kiedy kupować, możesz dokonywać regularnych inwestycji. Powtarzanie mniejszych miesięcznych inwestycji jest mądrą strategią, dzięki której zmniejszasz ryzyko zakupu w złym momencie, gdy ceny są stosunkowo wysokie. Rynek kryptowalut ma niezrównany potencjał wzrostu, ale również możliwość wahań wartości. Dlatego mądrze jest obniżyć ryzyko poprzez uśrednianie cen zakupu.

 

Dodaj komentarz