Chodzenie inaczej – Nordic Walking

Cześć i Czołem!

Chcąc prowadzić zdrowy styl życia, musimy połączyć ze sobą odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Jeśli chodzi o tę drugą rzecz, do wyboru mamy mnóstwo dyscyplin sportowych, dzięki którym zachowamy dobrą kondycję, a jednocześnie będziemy czerpali z jej uprawiania niekłamaną przyjemność. Wielokrotnie już widziałam osoby w różnym wieku, które w sportowych strojach i ze specjalnymi kijkami w dłoniach energicznie spacerowały. Co ciekawe, najczęściej były to osoby starsze. Później dowiedziałam się, że ten rodzaj chodzenia ma nawet swoją specjalną nazwę – Nordic Walking.

Nordic Walking – piechotą po zdrowie

Nordic Walking to forma rekreacji, która polega na marszu ze specjalnymi kijkami. Początkowo, w latach 20. XX wieku stosowano ją jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Po jakimś czasie jednak dostrzeżono wiele zalet tego ćwiczenia i postanowiono je sklasyfikować jako rodzaj formy sportu. Nordic Walking, w przeciwieństwie do zwykłego marszu, angażuje mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzucha, a także bicepsy i tricepsy.

nw
Aby uprawiać Nordic Walking, potrzebujesz jedynie wygodnego obuwia sportowego i kijków!

Dzięki kijkom, którymi podczas chodu naprzemiennie machamy, są one nieco inaczej stymulowane, a dzięki temu wzmacniają się i rozwijają. Jakie zalety daje regularne uprawianie Nordic Walking’u? Między innymi rozwija się wytrzymałość ramion, łatwiej jest nam wchodzić na wzgórza i góry, spalanych jest więcej kalorii niż podczas zwykłego chodu, zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami, natomiast zmniejsza się nacisk na piszczele, kolana, biodra oraz plecy, co ma ogromne znaczenie dla osób z chorymi stawami, zostają odciążone stawy, co z kolei jest ważne dla osób starszych.

Forma sportu dla każdego!

Nordic Walking zawdzięcza swoją popularność temu, że może go uprawiać każdy, bez względu na tuszę, wiek czy stan zdrowia, wszędzie – w lesie, nad morzem, w górach czy parku, i zawsze – niezależnie od pogody czy pory roku.

nordicwalking
Nordic Walking mogą uprawiać nawet osoby w starszym wieku i ze względów zdrowotnych jest to nawet wskazane!

Początkowo warto zacząć trenować z instruktorem, by opanować prawidłowy sposób chodzenia, z czasem jednak spokojnie można uprawiać ten sport samodzielnie. Nordic Walking nie jest też kosztowną dyscypliną sportu – potrzebne są jedynie wygodne buty i kijki, opcjonalnie sportowy strój z oddychającego materiału, który wchłania pot. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, Nordic Walking korzystnie wpływa między innymi na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, na kręgosłup czy też na obciążone stawy w wypadku osób otyłych.

A co Wy sądzicie o tej formie rekreacji? Czekam na Wasze opinie!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz