Diesel, benzyna czy gaz – który samochód będzie dla nas najlepszy?

Kiedy przymierzamy się do zakupu nowego samochodu, musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Diesel, benzyna czy gaz? To wcale nie takie łatwe pytanie, bo każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Każdy też nadaje się do innego rodzaju jazdy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który jest najlepszy. Jakie są więc plusy i minusy każdego z systemów i który z nich jest tym najbardziej opłacalnym?

Diesel, benzyna czy gaz? Co się bardziej opłaca?

Samochody nie należą do środków komunikacji, które są tanie. Owszem, można kupić tanio pojazd, a później z niego korzystać, ale trzeba też doliczyć dużo innych wydatków, które się pojawiają. Ubezpieczenie, koszty eksploatacji oraz przede wszystkim koszty samego paliwa. Do tego dochodzą też naprawy, które do tanich wcale nie należą. Dlatego decydując się na zakup pojazdu, warto dobrze się zastanowić, które paliwo będzie dla nas najwygodniejsze. Zarówno pod względem jego kosztów, jak i późniejszych napraw samego pojazdu. I tutaj rodzi się pytanie – Diesel, benzyna czy gaz?

Samochód z silnikiem Diesela

Jednym z popularniejszych rodzajów samochodów  ten, który korzysta z silnika Diesela. Mowa tutaj o pojazdach, które korzystają z oleju napędowego. Ten jest tańczy od benzyny, ale to niestety nie musi oznaczać, że bardziej opłacalny. Tutaj największą bolączką korzystających z tego rozwiązania są… naprawy. W przypadku awarii związanej z silnikiem, często jego naprawa jest droga, a do tego dochodzi jeszcze sam proces diagnozowania, który w przypadku Diesela jest problematyczny. A już na pewno w nowszych pojazdach z tego rodzaju silnikiem. Samochody z silnikiem Diesela mogą być jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które bardzo dużo podróżują oraz często są w tzw. „trasie”. Wtedy oszczędności są zauważalne już gołym okiem.

Diesel, benzyna czy gaz – który samochód będzie dla nas najlepszy?

Samochód z silnikiem benzynowym

Korzystanie z samochodu, który wyposażony jest w silnik benzynowy, także potrafi generować spore koszty, jeżeli chodzi o ewentualne naprawy. Jednak są one mniej kosztowne, niż w przypadku Diesela. Tutaj jednak sam koszt paliwa jest większy. Dla osób, które podróżują niewiele i głównie po mieście, lepszym rozwiązaniem będzie samochód z tego rodzaju silnikiem. Tutaj sam proces naprawy jest też łatwiejszy.

Samochody z LPG, czyli instalacją gazową

Instalacja gazowa w samochodach potrafi przynieść ogromne oszczędności, ale musi być zrobiona profesjonalnie. Nie wszystkie silniki benzynowe mogą też być połączone z taką instalacją, więc przed zakupem samochodu warto to sprawdzić. Posiadanie instalacji LPG może też powodować problemy z niektórymi miejscami do parkowania. Na wielu podziemnych parkingach nie można parkować samochodów z LPG na pokładzie.

Diesel, benzyna czy gaz – który samochód będzie dla nas najlepszy?

Może się więc wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z samochodu z silnikiem benzynowym. Tutaj jednak dużo zależy od preferencji kierowcy oraz jego budżetu. Każdy pojazd, niezależnie od rodzaju silnika czy napędu, będzie generował koszty. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, dobrze to przemyślmy i przeliczmy, by później uniknąć niespodzianek.

Dodaj komentarz