Dieta bezglutenowa – na czym polega?

W ostatnim czasie bardzo modne stało się zdrowe odżywianie, a konkretnie dieta bezglutenowa. Mnóstwo osób, ze względów zdrowotnych lub po prostu z własnej inicjatywy, rezygnuje ze spożywania glutenu. Ale czym właściwie jest gluten? Na czym polega taka dieta? Dlaczego warto ją stosować?

Dieta bezglutenowa – o co chodzi?

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu ze swojego codziennego menu glutenu – specyficznego rodzaju białka. Jego źródłem są przede wszystkim zboża, takie jak pszenica, żyto, pszenżyto, owies, orkisz oraz jęczmień. dieta bezglutenowaNie da się ukryć, że gluten jest obecny w wielu produktach żywnościowych, chociażby w chlebie, zatem zastosowanie takiej diety nie jest proste. Jest jednak konieczne u osób z alergią na gluten bądź chorujących na celiakię. Dietę bezglutenową zaleca się również osobom z chorobami tarczycy – wykluczenie glutenu może bardzo poprawić wyniki badań i ogólny stan zdrowia przy stosowaniu leczenia.

Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej

Osoby na diecie bezglutenowej mogą spożywać między innymi produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, a także z prosa, komosy ryżowej i amarantusa – te rośliny nie zawierają w swoim składzie glutenu. Dozwolone są także: kasza jaglana, soczewica, ciecierzyca, orzechy, sezam, siemię lniane czy ziarna słonecznika. Istnieją też produkty ze specjalnym oznaczeniem, które są osobno przygotowywane w celu usunięcia z ich składu glutenu. Może to być chleb czy makaron bezglutenowy.

dieta bezglutenowa
Na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać produkty oznaczone jako „bezglutenowe”, na przykład chleb czy makaron.

Oprócz tego osoby na diecie bezglutenowej mogą jeść wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, a także produkty mięsne i nabiał. Wybierając jednak produkty, trzeba uważnie czytać etykiety, gdyż niektóre z nich mogą zawierać ukryty gluten. Gluten nadaje żywności odpowiednią konsystencję, może więc się znaleźć w owocach suszonych, lodach czy jogurtach. Warto też pamiętać, że dieta bezglutenowa nie jest dietą odchudzającą – ma ona na celu pomóc nam uniknąć przykrych efektów nietolerancji pokarmowej czy alergii na gluten.

Dodaj komentarz