Dlaczego warto czytać książki?

W dobie Internetu i elektronicznych gadżetów zauważa się spadające zainteresowanie czytaniem wśród młodzieży. Z kolei osobom dorosłym, mimo chęci, czasem zwyczajnie brakuje czasu na wzięcie do ręki dobrej książki i poczytanie jej w ciszy i spokoju. Tymczasem czytanie książek ma mnóstwo niekwestionowanych zalet! Przypomnijmy kilka z nich.

Czytanie książek wzbogaca pod wieloma względami

1. Czytanie wzbogaca zasób słów.
Czytając książki, poznajemy i zapamiętujemy wiele nowych słów, które później na stałe goszczą w naszym słownictwie. A im bogatszy zasób słów, tym inteligentniej możemy się wypowiadać, co z pewnością dodaje nam pewności siebie i sprawia, że jesteśmy odbierani przez społeczeństwo jako osoby elokwentne, inteligentne i oczytane.

2. Czytanie kształtuje charakter.czytanie książekBez względu na wiek, czytanie książek, zwłaszcza tych, z którymi osobiście się utożsamiamy, kształtuje nasz charakter. Szczególnie, jeśli czytamy pozycje obyczajowe lub psychologiczne, siłą rzeczy stajemy po stronie któregoś z bohaterów, przeżywamy jego moralne rozterki, a co za tym idzie, porównujemy i oceniamy je wedle własnego sumienia. To może bardzo wpłynąć na nasze postrzeganie świata, a nawet zmienić diametralnie ugruntowane, zdawałoby się, poglądy.

3. Czytanie książek poprawia pamięć.
Czytając, pobudzamy wyobraźnię, tworzymy w umyśle obrazy i sceny, a ponadto łączymy nowo zdobytą wiedzę z tą już posiadaną. Wszystko to sprawia, że nasz mózg lepiej radzi sobie z zapamiętywaniem nawet drobnych szczegółów oraz z koncentracją.

4. Czytanie zmniejsza stres i odpręża.
Osoby kochające czytać dobrze wiedzą, jak bardzo jest to odprężająca czynność. Rzeczywiście, czytając ciekawą i wciągającą pozycję, możemy na parę godzin przenieść się w zupełnie inny świat, zostawiając na ten czas smutki, troski i problemy, które towarzyszą nam każdego dnia. A gdy czytanie książek połączymy z ciepłą kąpielą w wannie pełnej piany, relaks mamy gwarantowany!

5. Czytanie jest sexy!czytanie książekTak Proszę Państwa, czytanie sprawia, że w oczach płci przeciwnej stajemy się bardziej atrakcyjni. Dlaczego? Cóż, czytając, stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi, a to od zawsze pociągało płeć przeciwną. Osoby oczytane zwykle mają do powiedzenia jakąś celną uwagę czy ciekawostkę. Pokazać się z kimś takim w towarzystwie to prawdziwa duma.

Zatem Moi Drodzy, czytajmy, a wyjdzie nam to na zdrowie!

Dodaj komentarz