Drewniane podłogi oraz panele to element wyposażenia, który z upływem czasu wcale nie traci na atrakcyjności, a wręcz przeciwnie – staje się coraz bardziej modny i pożądany. Drewno to bardzo wdzięczny materiał, jeśli chodzi o wykończenia wnętrz, niemniej wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to szczególnie podłóg, gdyż są one narażone na wyjątkową eksploatację. Jak więc dbać o drewniane podłogi, aby mimo upływu lat wyglądały jak nowe?
Drewniane podłogi olejowane
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochronę drewnianych podłóg, a także ich odświeżenie i nadanie nowego blasku. Jednym z najpopularniejszych jest olejowanie. Dzięki olejowaniu podłogi drewniane wyglądają naturalnie i świeżo, mimo upływu czasu. Aby jednak efekt ten był długotrwały, musimy o nią starannie dbać. Jak? W sprzedaży dostępne są specjalne środki czyszczące i konserwujące dedykowane właśnie drewnianym podłogom olejowanym. Ważne jest, by stosować właśnie takie środki, gdyż inne mogłyby zetrzeć warstwę ochronną. Jak więc wygląda pielęgnacja olejowanych podłóg z drewna? Na początek musimy usunąć z niej drobiny piasku i innych zanieczyszczeń przy pomocy miękkiej szczotki. Następnie używając wilgotnej, miękkiej szmatki, wycieramy podłogę zimną wodą. Na koniec nakładamy środki pielęgnacyjne, ściśle trzymając się wskazań jego producenta. W ten sposób uzyskamy specjalną ochronną powłokę, która zabezpieczy podłogę przed zużyciem i zniszczeniem.
Drewniane podłogi lakierowane
Inną formą impregnacji drewna jest lakierowanie. Drewniane podłogi lakierowane, podobnie jak olejowane, wyglądają bardzo świeżo i naturalnie, ponadto są chronione przed zużyciem. Aby jednak lakierowanie służyło nam przez długi czas, podłoga wymaga czyszczenia, konserwacji i renowacji. Najczęściej należy oczywiście czyścić parkiet, najlepiej przez odkurzanie na sucho. Następnie należy podłogę umyć mokrym mopem bądź ściereczką, trzeba jednak przy tym pamiętać, że drewno nie lubi wilgoci, więc nie powinny one być zbyt nasączone wodą. Zadbajmy też o to, by podłoga nie schła dłużej niż minutę.
Na lakierowanych powierzchniach drewnianych po jakimś czasie można zauważyć, że zaczynają matowieć. W takiej sytuacji należy wykonać zabieg konserwujący. Chodzi o nałożenie na podłogę specjalnego lakieru odświeżającego, który przywróci podłodze dawny blask. Renowacja będzie natomiast polegać na wypełnianiu i lakierowaniu wybranych miejsc, które są widocznie uszkodzone. Chodzi o wyraźne i głębokie rysy czy inne uszkodzenia tego typu. W sprzedaży dostępne są środki wypełniające do miejscowego zastosowania, na przykład szpachlówka stolarska. Należy tego szczególnie pilnować, gdyż nienaprawione usterki spowodują dalszy rozpad powierzchni podłogi.