Ekologiczne rozwiązania dla domu

technologie w domuOd początku roku minęło już sporo czasu. Jak każdy nowy okres sprzyjał on postanowieniom. Te z kolei najczęściej dotyczą oszczędzania i bycia bardziej ekologicznym. Zbliżający się Dzień Ziemi jest szczególną okazją do samorefleksji nad wyborami, których dokonujemy każdego dnia. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które odciążają naszą planetę a przy okazji także nasze portfele.

Świadomość to podstawa

Wszelkie badania pokazują, że Polacy nie są zadowoleni ze swoich działań na rzecz środowiska. Mimo że z roku na rok coraz bardziej udaje nam się dbać o zdrowe nawyki, nadal ograniczają się one do tych, bardzo podstawowych. Mieszkańcy przyznają się do segregacji śmieci, zakręcania wody w kranie czy niemarnowania jedzenia. O tych bardziej złożonych działaniach świadomości wciąż jest jeszcze niewiele.

Dzień Ziemi

Ideą akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ten wyjątkowy dzień ma być ponad podziałami i zwracać uwagę na to, że niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku zamieszkujemy jedną Planetę. To dobra okazja do tego, by nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Kreatywności nie ma końca

Dzisiejsze aktywności na rzecz środowiska są już tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęstsze działania to te, o zasięgu globalnym takie jak: zielona energia, poprawa jakości powietrza, zalesianie, redukcja emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność, zrównoważony transport, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych. Są jednak zachowania, o które może dbać każdy codziennie. Ograniczamy już plastikowe słomki i przekonaliśmy się do wielorazowych toreb na zakupy. Dostępna dziś technologia również ułatwia nam zadanie i uspokaja nasze sumienia.

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ukierunkowanych na energooszczędność i ogólne dbanie o zdrowie planety. Dobrym przykładem są domowe lampki ledowe, żarówki z czujnikiem ruchu, bezprzewodowe powerbanki z zasilaniem solarnym lub bambusowe głośniki. Z kolei firma ezviz proponuje inteligentne gniazdka, które monitorują poziomy zużywania energi przez sprzęty w naszym domu. Co więcej, taka wtyczka, pozwala zdalnie wyłączyć nieużywane urządzenia za pomocą aplikacji. Możemy ustawić harmonogram, zgodnie z którym przyrządy domowe będą pobierały prąd, po czym automatycznie się wyłączą.

Dobrze, że nie tylko jednostki wykazują troskę wobec naszej planety. Coraz więcej firm jako priorytet dla materiału czy zastosowania produktu ustala właśnie ekologię. To dobry krok.

Dodaj komentarz