Fotografia dla początkujących, czyli od czego zacząć?

Zdjęcia to coś, co pozwala utrwalić najlepsze i najważniejsze chwile z naszego życia. Dobrze wykonane, uchwycą nie tylko moment, ale również jego piękno i towarzyszące mu emocje. Bez względu na to czy robimy zdjęcia wyłącznie w celach pamiątkowych czy też jest to nasza pasja, warto poznać przynajmniej jej podstawowe tajniki. Fotografia dla początkujących to wiedza, która przyda się każdemu, kto robi zdjęcia.

Fotografia dla początkujących – co trzeba wiedzieć?

Chociaż obecnie do naszej dyspozycji są aparaty fotograficzne, które potrafią samodzielnie i automatycznie dostosować pewne parametry, by zrobić możliwie jak najlepsze zdjęcie, nie wykonają one za nas wszystkiego. Na przykład tylko fotograf może mieć wpływ na kompozycję zdjęcia, czyli jego wykadrowanie. Fotografia dla początkujących będzie więc obejmować rodzaje kompozycji oraz tego, w jakich okolicznościach je zastosować. Ważny jest też sposób trzymania aparatu, gdy robimy zdjęcia. Zwykle najwygodniejsze jest trzymanie go poziomo, ale nie zawsze taki sposób robienia zdjęć da zadowalające efekty. Czasami warto troszkę się wysilić, obrócić aparat, zmienić pozycję ciała, by uchwycić piękno i majestat wysokich budynków, wież czy drzew. Tak robione zdjęcia wyglądają zdecydowanie bardziej profesjonalnie.

fotografia dla początkujących
Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników, a nie wszystkie z nich zależą od jakości sprzętu, lecz od fotografa i jego umiejętności.
fotografia dla początkujących
Fotografowanie to dla wielu sposób na zarabianie pieniędzy.
fotografia dla początkujących
Nauka fotografowania może być bardzo ciekawa i pasjonująca!

Kolejna ważna funkcja aparatu, którą może sterować z powodzeniem fotograf, jest tak zwane zoomowanie, czyli zmiana punktu widzenia. Warto korzystać z tej funkcji, gdy interesujące nas obiekty znajdują się nieco za daleko i nie mamy możliwości podejścia do nich bliżej. Okazuje się, że nawet minimalna zmiana punktu widzenia może całkowicie zmienić zdjęcie, oczywiście na lepsze.

Jak zdobyć umiejętności fotografowania?

Jeśli chodzi o teorię fotografii, można mówić wiele i bardzo długo, ale to tylko suche fakty. Podręczniki z cyklu ‘fotografia dla początkujących’ mogą w pewnym stopniu przybliżyć nam temat, ale na pewno nie dadzą nam bezcennego doświadczenia. Dlatego chcąc dobrze fotografować, musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

fotografia dla początkujących
Dobry fotograf to taki, który stale ćwiczy i nigdy nie stwierdza, że potrafi już wszystko.
fotografia dla początkujących
Dla początkującego fotografa liczy się nie tylko posiadanie dobrego sprzętu fotograficznego, ale poznanie technik i sztuczek wykorzystywanych przez profesjonalistów.

Fotografować przy każdej okazji i szukać inspiracji do robienia zdjęć. Z czasem warto wybrać się na jakiś kurs fotografii – to dobry początek być może kariery zawodowego fotografa.

Zachęcam również do odwiedzenia strony:
https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie

Dodaj komentarz