Muzycznie, cz. I: Gitara i jej rodzaje

Cześć Kochani!

Od zawsze kochałam muzykę. Moją uwagę szczególnie przyciągały i przyciągają brzmienia gitarowe. Nawet kiedyś próbowałam uczyć się gry na gitarze, ale cóż, chyba za późno się za to zabrałam. Gitara to wyjątkowy instrument i bardzo popularny wśród młodzieży. Jakie istnieją rodzaje gitar i czym się od siebie różnią?

Gitara akustyczna, klasyczna, elektryczna…

Gitary dzielimy na następujące rodzaje:

– klasyczna;
– akustyczna;
– elektro-akustyczna;
– elektryczna;
– basowa.

Wybór gitary będzie oczywiście zależał od tego, jaki rodzaj muzyki nas interesuje, gdyż każda z nich przeznaczona jest do nieco innych linii melodycznych.

Klasyczna, jak sama nazwa wskazuje, jest idealna do grania muzyki klasycznej. Przy jej użyciu można uzyskać ciche i łagodne dźwięki. Posiada nylonowe struny, mniejsze pudło rezonansowe i szerszy gryf.

klasyczna
Gitara klasyczna.

Akustyczna to najpopularniejszy rodzaj gitar, zwłaszcza wśród początkujących grajków samouków. Jest stworzona do grania akustycznej muzyki rozrywkowej. W porównaniu z gitarą klasyczną ma metalowe struny, co pozwala uzyskać bardziej ostry dźwięk, większe pudło rezonansowe i węższy gryf.

akustyk
Gitara akustyczna.

Elektro-akustyczna wyposażona jest dodatkowo w przetwornik elektroniczny, co pozwala grać muzykę np. na koncercie, gdzie dźwięk musi być zdecydowanie mocniejszy i głośniejszy. Nadal jednak gitara brzmi jak akustyk.

gitara elektro-akustyczna
Gitara elektro-akustyczna.

Elektryczna to atrybut każdego gitarzysty rockowego lub heavymetalowego. Aby móc na niej grać, potrzebujemy nie tylko przetwornika, ale i wzmacniacza, który umożliwia rozprzestrzenianie się dźwięku. Dodatkowo wzmacniacze wyposażone są czasami w specjalne pokrętła pozwalające nieco eksperymentować z dźwiękiem i nadawać mu zupełnie nowe tony.

Gitara elektryczna.
Gitara elektryczna.

Ostatnia, gitara basowa, występuje zarówno w wersji akustycznej, jak i elektrycznej i służy wyłącznie do grania partii basowych utworów. Mają zwykle cztery bardzo grube struny, rzadko kiedy pięć. To gitara dla basistów planujących grę w zespole.

Gitara basowa.
Gitara basowa.

Co Wy sądzicie o grze na gitarze? Pewnie wśród Was jest wielu wirtuozów. 😉
A następnym razem opowiem Wam o budowie gitary.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz