Jak robić dobre zdjęcia – poradnik dla początkujących

Fotografowanie to jeden z tych zawodów, którego trzeba być pasjonatem, by odnieść w nim prawdziwy sukces. Nie chodzi tylko o to, by wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia – trzeba też umieć zastosować tę wiedzę w praktyce i co ważne, włożyć w swoją pracę uczucia i zaangażowanie. Są jednak rzeczy, bez których nie damy rady fotografować – czy to w formie hobby czy też profesjonalnego zajęcia. Chodzi o dobry sprzęt, technikę fotografowania i obróbkę graficzną.

Jak robić dobre zdjęcia – sprzęt i technika

Nie da się robić dobrych zdjęć bez sprzętu fotograficznego wysokiej jakości. Oczywiście nie chodzi o to, by po prostu kupić najdroższą lustrzankę na rynku. Wytrawny fotograf, który wie, jak robić dobre zdjęcia, wie, że najważniejsze to wybrać aparat z dobrą optyką. Chodzi o obiektywy szerokokątne oraz stałoogniskowe o dużym maksymalnym otworze przysłony.

jak robić dobre zdjęcia
Obiektywy stałoogniskowe o dużym maksymalnym otworze przysłony pozwala na rozmycie tła za fotografowanym obiektem.

Obiektywy szerokokątne bardzo przydają się do fotografowania krajobrazów, tworzenia portretów czy też fotoreportaży. Z kolei stałoogniskowe obiektywy o dużym maksymalnym otworze przysłony pozwalają uzyskać efekt rozmycia tła za fotografowanym obiektem oraz dobre odwzorowanie nieostrych obszarów kadru.

Oprócz sprzętu, potrzebna nam także odpowiednia technika fotografowania. Co konkretnie mamy na myśli? Chodzi o to, że nawet najlepszy aparat o wielu różnych funkcjach nie zastąpi umiejętności fotografa i jego inwencji twórczej. Fotograf musi wiedzieć, kiedy uklęknąć, kiedy wspiąć się na drzewo, a kiedy położyć, by zrobić doskonałe zdjęcie.

jak robić dobre zdjęcia
Odpowiednia technika fotografowania wymaga czasem przybrania niecodziennej pozy, by zrobić dobre ujęcie.

Oczywiście nie oznacza to, że fotograf ma narażać się na niebezpieczeństwo, by uzyskać lepsze ujęcie. Ale jeżeli planuje konkretne ujęcia, i wie, jak robić dobre zdjęcia, zawczasu przygotuje sobie odpowiednie warunki do zrobienia tych zdjęć.

A co z obróbką graficzną?

W dzisiejszych czasach powszechnie dostępne są programy do obróbki graficznej, dzięki którym można zmienić zdjęcie przy użyciu dowolnego efektu. Na przykład efekt nazywany winietą pozwala uszlachetnić fotografię i wyciągnąć na pierwszy plan główny element zdjęcia. To tylko jeden z wielu efektów, jaki można wykorzystać przy użyciu najprostszego programu do obróbki. Tego typu programy dostępne są bezpłatnie w Internecie, a dzięki nim można zyskać większe możliwości, jeśli chodzi o robienie zdjęć i ich przekaz. Warto też poczytać internetowe poradniki, które pomogą przy wyborze odpowiedniego sprzętu i podpowiedzą, jak robić dobre zdjęcia w konkretnych warunkach.

Dodaj komentarz