Klimatyzacja samochodowa – jak o nią dbać?

Witam Moich Czytelników!

Chociaż listopad jest w tym roku wyjątkowo słoneczny, w powietrzu czuć już ten mroźny podmuch zimy. Wieczory stają się coraz dłuższe i chłodniejsze, zatem powoli wyjmujemy z szaf zimowe buty i odzież. Wielu z nas zaczyna też na nowo korzystać z klimatyzacji, tym razem, by ogrzewać samochody. O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o właściwe korzystanie z klimatyzacji?

Klimatyzacja – jak o nią dbać?

Wbrew pozorom klimatyzacja nieużywana jakiś czas, zużywa się. Przez parę miesięcy, w których jej nie potrzebowaliśmy, może się w niej nagromadzić kurz i drobnoustroje. Gdy tak się stanie, po uruchomieniu może unieść z niego nieprzyjemny zapach, często będący przyczyną alergii. Dlatego po pierwsze, warto regularnie sprawdzać stan naszej klimatyzacji i bezwzględnie raz w roku dokonywać dezynfekcji układu. Jest to ważne również dlatego, iż w parowniku klimatyzacji powstaje wilgoć, która jest świetnym miejscem na rozwój grzybów i bakterii. Po drugie, gdyby okazało się, że po dezynfekcji nadal utrzymuje się ten nieprzyjemny zapach, warto pomyśleć o wymianie pewnych części, na przykład filtra przeciwpyłkowego. Po trzecie, dobrze jest raz w tygodniu uruchomić klimatyzację co najmniej na dziesięć minut, zwłaszcza w okresie, w której z niej nie korzystamy na co dzień. W jakim celu? Aby działał sprawnie kompresor – jedna z ważniejszych części klimatyzacji. A po czwarte, jeśli chodzi o klimatyzację używaną latem, powinniśmy przynajmniej co dwa lata wymieniać płyn chłodzący i na bieżąco kontrolować jego ilość.

Pamiętajmy: jeżeli przez cały rok dbamy o naszą klimatyzację samochodową, ona odwdzięczy nam się sprawnym działaniem – latem da orzeźwiający chłód, a zimą przyjemne ciepło na dłuższych i krótszych trasach.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz