Moc żarówki, czyli jak dobierać żarówkę do pomieszczenia

Wybierając oświetlenie do danego wnętrza, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale przede wszystkim na moc żarówki. To ważne, ponieważ zbyt słabe oświetlenie może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok i samopoczucie oraz utrudnić wykonywane czynności. Oto kilka porad, jak dobrać żarówkę do pomieszczenia.

Wybieramy żarówki do naszych wnętrz

Moc żarówki powinna być wybrana bardzo starannie i uwzględniać kilka ważnych cech danego pomieszczenia. Pierwsza to wielkość wnętrza – im większy metraż, tym oświetlenie powinno być silniejsze. Innym niezwykle istotnym kryterium doboru mocy żarówki do pomieszczenia, jest to, w jakim celu będziemy z niego korzystać. Przy czym, jeśli w jednym wnętrzu przebywaj więcej niż jedna osoba i każda z nich wykonuje inną czynność, warto zadbać o doświetlenie, czyli dodatkowe źródło światła dedykowane właśnie konkretnej czynności.

Moc żarówki, czyli jak dobierać żarówkę do pomieszczenia

Moc żarówki a rodzaj pomieszczenia

 

Do salonu czy pokoju dziennego, czyli najbardziej reprezentatywnych i najczęściej użytkowanych wnętrz pasują żarówki o dużej mocy, ale jak najcieplejszej barwie. Dzięki temu wewnątrz będzie panowała przyjemna atmosfera, sprzyjająca rozluźnieniu i wprowadzająca uczucie spokoju. O wiele słabsze żarówki powinny znaleźć się w sypialni. Warto też zatroszczyć się o to, by było to światło ciepłe, czyli ułatwiające zasypianie i ogólny odpoczynek. Jeśli jednocześnie pomieszczenie to ma służyć do pracy czy relaksu przy książce, dobrym wyborem będzie montaż kilku indywidualnych źródeł oświetlenia z dedykowanymi tym czynnościom świetlówkami. Powinny one posiadać neutralną barwę. Kuchnia to z kolei ten typ wnętrza, w którym powinno pojawić się zimne bądź neutralne światło o dużej mocy, co ułatwi koncentrację i precyzyjność, które są nieodzownymi elementami kuchennych czynności. Przy okazji warto tu  zadbać tu o oświetlenie punktowe. Jaka moc żarówki będzie potrzebna w łazience? Do tego pomieszczenia dobieramy żarówki o średniej mocy oraz cieplejszej barwie do żyrandola i świetlówki nieco mocniejsze o neutralnej barwie. Kiedy zastanawiasz się jak dobrać żarówkę do pomieszczenia, w którym tylko i wyłącznie pracujesz czy się uczysz, zadbaj o silne, ostre i chłodne światło. Sprzyja ono koncentracji i skupieniu oraz pobudza mózg do działania.

Moc żarówki, czyli jak dobierać żarówkę do pomieszczenia

Moc żarówki w liczbach

Na zakończenie kilka słów o tym, jakiej mocy potrzebują konkretne pomieszczenia. W pokoju dziennym z jednym tylko źródłem światła potrzebna będzie żarówka o mocy między 75-100W. Do sypialni wybieramy żarówki o mocy 60W – w przypadku oświetlenia głównego oraz po 25W – w przypadku dodatkowego źródła, jak lampki nocne czy kinkiety. Jeśli lubimy poczytać przed snem, wtedy potrzebna będzie lampka o mocy od 40 – 60W. Kuchnia powinna być wyposażona w oświetlenie o mocy co najmniej 75W. W łazience natomiast należy zastosować żarówki o mocy 40W  – w przypadku głównego źródła światła oraz nieco mocniejsze przy oświetleniu lustra.

Jeśli decydujemy się na oświetlenie typu LED, czyli bardziej energooszczędne i wydajniejsze, wtedy powinniśmy posłużyć się następującymi odpowiednikami:

  • 25W – LED o mocy 2-3W
  • 40W – LED 4-5W
  • 60W – LED 6-8W
  • 75W – LED 8-10W
  • 100W – LED 11-15W.

Dodaj komentarz