Myszka dla gracza – jak ją wybrać?

E-sport, czyli profesjonalna gra przez Internet z innymi użytkownikami on-line to ostatnio coraz popularniejsza forma rozrywki. Z tego względu sporo osób chcących rozwijać się w tej dziedzinie decyduje się na skompletowanie sprzętu najwyższej jakości. Jednym z podstawowych elementów tego sprzętu jest myszka komputerowa. Czym powinna się charakteryzować myszka dla gracza?

Myszka dla gracza – dlaczego tak ważna?

Myszka dla gracza to bardzo ważne akcesorium, zwłaszcza w grach typu multiplayer, gdzie liczy się szybkość, sprawność i zwinność. W tym wypadku przeciwnik mógłby zyskać przewagę nie ze względu na umiejętności, ale jakość posiadanej myszki. Dlatego też każdy gracz stara się dysponować bardzo dobrym sprzętem, by zwiększyć swoje szanse na wygraną. Oczywiście umiejętności są bardzo ważne, ale dla graczy o podobnych umiejętnościach wybór sprzętu może jednak zadecydować o wyniku rozgrywki. Co więc wziąć pod uwagę, szukając idealnej myszki do gier?

Jak dobrać idealną myszkę do gry?

Podstawowym kryterium powinna być nasza wygoda użytkowania. Najlepiej, gdy jeszcze przed zakupem możemy osobiście przetestować myszkę, a więc chwycić ją w rękę i sprawdzić, jak się w niej układa – czy nie jest za duża lub za mała. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość, zwłaszcza dokonując zakupów on-line, które są bardzo popularne.

myszka dla gracza
Myszka dla gracza powinna być przede wszystkim dopasowana do wielkości dłoni i sposobu jej chwytania.

Jak więc zminimalizować ryzyko zakupu niedopasowanej myszki? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zmierzenie długości dłoni – należy to zrobić mniej więcej od środkowej części śródręcza do końca najdłuższego palca. Jeszcze lepiej ułożyć kciuk prostopadle do dłoni i od jego wysokości wykonać pomiar. Następnie musimy ustalić, z jakiego rodzaju chwytu myszki korzystamy. Wśród graczy rozróżnia się kilka rodzajów chwytów:

Palm-grip – cała dłoń spoczywa na myszce, chwyt najpopularniejszy;
Claw-grip – palce uniesione są do góry, a myszkę dotykamy jedynie opuszkami;
Fingertip-grip – palce ułożone są jak w chwycie palm-grip, ale dłoń jest lekko odsunięta od myszki.

myszka dla gracza

Jak powyższa informacja wpłynie na dobór myszki? Jeżeli stosujemy chwyt palm-grip, myszka powinna być mniej więcej takiej długości, jak nasza dłoń. W przypadku claw-grip myszka powinna być około 2 cm krótsza od naszej dłoni, a ponadto symetryczna o wysokim grzbiecie. Przy chwycie fingertip-grip myszka powinna być jedynie odrobinę krótsza od dłoni, symetryczna i z płaskim grzbietem. Wzięcie pod uwagę między innymi tej kwestii pozwoli nam stać się posiadaczami idealnej myszki do gry.

Dodaj komentarz