Namiot to ważny element wyposażenia każdego turysty. To również jeden z droższych elementów kupowanych z myślą o podróży. Każdy z nas chciałby więc, by jego namiot posłużył mu przez kilka sezonów. Aby tak było, należy regularnie go konserwować. Ale w jaki sposób to robić? I dlaczego jest to aż tak istotne?
Dlaczego namiot wymaga konserwacji?
Namiot używany jest w bardzo różnych warunkach. Bardzo często narażony jest na wręcz ekstremalne warunki atmosferyczne, na przykład ulewne deszcze, silne wiatry czy upały. Wszystko to może osłabić jego konstrukcję oraz materiał, z jakiego go wykonano. W efekcie może się okazać, że nieużywany przez dłuższy czas namiot zaczyna przeciekać, a my dziwimy się, jak to możliwe. Dzieje się tak właśnie wtedy, gdy nie dbamy o jego właściwą konserwację.
Namiot może też się zwyczajnie ubrudzić podczas użytkowania, dlatego nim po sezonie letnim złożymy go do szafy i zapomnimy o nim na rok, warto go wyprać i odświeżyć. Dzięki temu, gdy okaże się potrzebny, będzie już gotowy do ponownego użycia.
Jak dbać o namiot?
Jak wspomnieliśmy, namioty wymagają od czasu do czasu uprania. Jak to robić, aby go nie uszkodzić? Namioty należy prać wyłącznie ręcznie, stosując profesjonalne preparaty. Domowe środki do prania mogą uszkodzić delikatną strukturę tkaniny, przez co straci ona swoje cenne właściwości, jak chociażby wodoodporność. Jeżeli akurat nie posiadamy w domu preparatu do prania namiotów, możemy użyć zwykłego szarego mydła i wody. Uprany namiot najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, ale nie w miejscach bardzo nasłonecznionych.
Od czasu do czasu nasz namiot może wymagać jedynie odświeżenia, czyli usunięcia jakichś zabrudzeń. Najlepiej robić to od razu, gdy plama powstanie, stosując szczotkę z miękkim włosiem, gąbkę lub ściereczkę oraz czystą wodę. Plamę należy szorować umiarkowanie mocno, aby nie przetrzeć materiału. Jeśli zaś chodzi o wnętrze namiotu, warto je regularnie odkurzać, by kamyki czy gałązki również nie uszkodziły materiału. Suwaki namiotu wymagają czyszczenia oraz oliwienia, dzięki czemu będą pracować płynnie.
Namioty wymagają również co jakiś czas impregnacji. Najlepiej wykonać ją tuż po praniu namiotu. Impregnat ma za zadanie przede wszystkim chronić wodoodporną powłokę oraz zabezpieczyć materiał przed działaniem promieni słonecznych. Warto też przy tej okazji sprawdzić, czy w namiocie nie pojawiła się pleśń. Nawet jeśli jej nie zauważymy, warto zaopatrzyć się w środek chroniący przez rozwojem pleśni i w razie czego stosować w namiocie.
Dbając w ten sposób o swój namiot, możemy mieć pewność, że posłuży nam wiele lat i nie zawiedzie w najważniejszych momentach.