Niestrawność – przyczyny, objawy, leczenie

Dzień dobry Kochani!

Chyba każdy z nas od czasu do czasu odczuwa dyskomfort wywołany przejedzeniem. Niestrawność, bo o niej mowa, nie stanowi sama w sobie choroby, jest to po prostu zespół nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z zaburzenia pracy układu trawiennego. Niemniej jeśli powtarza się niepokojąco często, może prowadzić do chorób układu pokarmowego. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć niestrawność. Postaram się Wam to przybliżyć.

Niestrawność – objawy i leczenie

Objawy niestrawności to głównie bóle żołądka, które mogą łączyć się z mdłościami, a także problemami z wypróżnianiem, na przykład biegunką lub zaparciami. Czasami też pojawiają się wzdęcia. Wszystkie te dolegliwości mogą wystąpić po zbyt obfitym i tłustym posiłku, albo gdy zjemy go zbyt pośpiesznie. Jeżeli zależy nam na szybkim pozbyciu się objawów, warto skorzystać z domowych metod, takich jak ziołowe herbaty pobudzające trawienie. Może to być mięta pieprzowa, dziurawiec, nasiona kolendry, kminek, koper włoski, kwiat nagietka oraz korzeń imbiru – świeży lub sproszkowany.

niestrawność
Na niestrawność może pomóc napar z korzenia imbiru.

W aptece dostępne są też środki na niestrawność, na przykład krople, które zmniejszają wydzielanie żółci, likwidując niestrawność. W wypadku zaparć możemy też wykorzystać leki bez recepty, które wspomogą wypróżnianie. Tego typu środki dość szybko działają, przynosząc nam ulgę.

Gdy niestrawność ciągle powraca…

Oczywiście wymienione powyżej metody leczenia niestrawności działają doraźnie, gdy więc problem niestrawności powraca bardzo często, nie możemy poprzestać na domowych metodach leczenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może ona być początkiem innych poważnych chorób. Dlatego trzeba szybko usunąć jej przyczyny. Jak? Warto zacząć od zmiany diety na lekkostrawną.

niestrawność
Przy częstej niestrawność warto przejść na dietę lekkostrawną, bogatą w warzywa i chude mięso.

Usuńmy ze swojego codziennego menu ciężkie, tłuste potrawy, starajmy się też jadać mniej, ale częściej, w spokojnej atmosferze. Unikajmy wysokokalorycznych przekąsek, napojów gazowanych, a także używek, takich jak kawa czy papierosy. Warto też każdego dnia znaleźć chwilę tylko dla siebie, kiedy się odprężymy i zrelaksujemy, na przykład podczas lekkich ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wszystko to nie tylko pozwoli nam pozbyć się niestrawności, ale ogólnie poprawi nasze samopoczucie i jakość życia.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz