Odzież robocza – kiedy i dlaczego warto ją mieć?

Praca na budowie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami dla zdrowia, a nawet życia. Zgodnie z przepisami każdy pracownik i inne osoby przemieszczające się po terenie budowy powinny być wyposażone w kask. Istotna jest też odpowiednia odzież robocza. Dlaczego to tak ważne, by do tego typu zajęć być odpowiednio ubranym?

Odzież robocza – kiedy ci się przyda?

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy potrzebna nam może być nieco inna odzież robocza. W pracy zawodowej taką odzież powinien zapewnić pracodawca swoim pracownikom. Ale taka odzież przydaje się też podczas przydomowych napraw czy pracy w ogrodzie. Z jakich elementów składa się strój roboczy? Wiele zależy od rodzaju wykonywanej przez nas pracy, istnieje jednak kilka podstawowych elementów, które są wymagane przez przepisy BHP. Oto kilka z nich:

1. KASK

odzież robocza

Podczas prac budowlanych czy prac na wysokościach niezbędny jest porządny kask chroniący głowę. Istotne, by był dopasowany – nie za ciasny i nie za luźny. Kask, który podczas pracy przesuwa się i spada będzie raczej utrudnieniem niż ochroną. W mniej niebezpiecznych warunkach może się sprawdzić lekki hełm przypominający nieco czapkę z daszkiem. Niektóre dostępne są z czołowymi lampkami LED, które dodatkowo ułatwiają pracę w ciemnościach.

2. OKULARY OCHRONNE

Jeżeli specyfika naszej pracy może zagrażać naszemu wzrokowi, warto wyposażyć się w ochronne gogle. Ten element odzieży roboczej jest szczególnie potrzebny spawaczom bądź hutnikom. Ale tak naprawdę podczas różnych prac budowlanych mogą się przydać okulary ochronne, by chronić nasze oczy przed kurzem, pyłem czy czynnikami chemicznymi.

3. SPODNIE

odzież robocza

Odzież robocza zwykle składa się ze specjalnych spodni i kurtki bądź kombinezonu i kurtki. Taki strój posiada wiele kieszeni, może też być wyposażony w pas narzędziowy, pozwalający nam mieć pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia i przybory do pracy. Taki strój powinien być wykonany ze specjalnego materiału odpornego na cięcie, na ogień i inne.

4. OBUWIE ROBOCZE

Wygodne obuwie do pracy fizycznej to jedno. Ale obuwie robocze muszą też chronić przed uszkodzeniem ciała. Muszą mieć zabezpieczoną dodatkowo przednią część, tam, gdzie znajdują się palce. Dzięki temu będą one w pełni bezpieczne, nawet jeśli upadnie nam na stopy jakiś ciężki przedmiot. Dobrze też wybrać obuwie antypoślizgowe, olejoodporne, z wkładką antyprzebiciową. W bardziej ekstremalnych warunkach przydać mogą się nam buty wodoodporne czy kwasoodporne.

Ofertę odzieży roboczej znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz