Ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?

Wybór ogrzewania do domu to niezwykle ważna kwestia, z którą łączy się wiele korzyści. Niewłaściwa decyzja może z kolei pociągnąć za sobą dotkliwe konsekwencje. Sprawdź, co o nich wiesz i poznaj najlepsze sposoby na ogrzewanie domu.

Ogrzewanie domu – nie tylko komfort!

Właściwie ogrzewany dom to nie tylko przyjemne ciepło zimą, ale również o wiele znośniejsze warunki latem, zwłaszcza gdy jest ono wyjątkowo parne i duszne.  Ogrzewanie domu pozwala też uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, jak chociażby pękające mury czy uszkodzenia bądź zamarznięcia instalacji. Niewłaściwie ogrzewany dom może stać się też siedliskiem różnego rodzaju zagrożeń dla naszego zdrowia. Ponadto  nieodpowiednio ocieplony dom podwyższa wydatki za ogrzewanie, ale również te związane z eksploatacją całego budynku.

ogrzewanie domu - panel sterowania

Rodzaje ogrzewania domu

Jak zatem widać o wiele praktyczniejsze jest ogrzewanie domu jednorodzinnego niż jego brak. Sprawdźmy, jakie opcje mamy do wyboru. Pierwszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Ze względu jednak na dość wysokie koszta, poleca się je do niewielkich powierzchni. Druga opcja to kocioł gazowy lub na paliwo stałe.

O tym, czy i kiedy najlepiej zastosować jedną z tych dwóch metody przeczytacie więcej w tym poradniku: https://gazetawroclawska.pl/czym-najlepiej-ogrzewac-dom-rodzaje-ogrzewania-w-domu/ar/c9-15492700 . Jego autor podpowiada też, w jakiej sytuacji możemy starać się o dofinansowanie do tych nowoczesnych form ogrzewania domu. Są jeszcze  inne metody, jakie możemy wykorzystać, czyli pompa ciepła, ogrzewanie hybrydowe bądź też kolektory słoneczne.

Czym najlepiej ogrzewać dom?

Jak zatem widzimy rodzaje ogrzewania w domu, są dość zróżnicowane. Jednocześnie dają nam sporą swobodę w podjęciu najkorzystniejszej dla nas decyzji. Musimy przy tym pamiętać, żeby kwestię tę rozważyć już w momencie projektowania domu. Od tego zależy bowiem dobór odpowiednich materiałów, ale i właściwe rozplanowanie źródeł ciepła. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, przyjrzyjmy się jakie ogrzewanie domu uznawane jest przez specjalistów w tej dziedzinie za najbardziej opłacalne. W pojedynek stają dwa typy ogrzewania: pompa ciepła oraz ogrzewanie na gaz.

gazowe ogrzewanie domu

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?

Obydwa te rozwiązania cieszą się podobną popularnością i obydwa posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jakie są plusy i minusy ogrzewania gazowego? Ogrzewanie gazowe jest niezwykle opłacalne. Inne jego ważne zalety to: niezależność od trybu dostarczania energii elektrycznej, wygoda w użytkowaniu. Urządzenie jest przy tym niezwykle ciche oraz dość wydajne. Zastanawiając się nad tym, czy i jak ogrzewać dom  przy pomocy instalacji gazowej musimy uwzględnić też minusy tego rozwiązania. Jest ono mało bezpieczne – to po pierwsze. Po drugie – wymaga montażu dodatkowych urządzeń. Jako wadę należy też zaliczyć dość długi czas oczekiwania na zezwolenie na dołączenie do sieci gazowej. Poznajmy też wady i zalety pompy ciepła. Najwyżej ocenianą cechą tego rodzaju ogrzewania w domu jest ekologiczność, co jednocześnie wpływa korzystnie na środowisko naturalne, ale i nasze zdrowie. Pompy ciepła uznawane są też za bardzo bezpieczne i niezwykle proste w użytkowaniu. Często podkreślane są  też takie atuty jak: wysoka wydajność tych urządzeń grzewczych, długa żywotność, kompaktowa konstrukcja oraz uniwersalność. Pompa ciepła posiada jednak i swoje wady. Są to: zależność od dostępu do energii elektrycznej oraz wysokie koszta nabycia, jak i montażu.

Zastanawiając się nad tym, czym najlepiej ogrzewać dom warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze osobiste preferencje czy marzenia, ale przede wszystkim opłacalność takiej inwestycji. Nie bez znaczenia pozostaje też jej bezawaryjność, bezpieczeństwo, ale i estetyka wykonania.

Dodaj komentarz