Jak powstał laptop konwertowalny?

IT

laptopSześć lat temu zespół Lenovo wynalazł format konwertowalnych notebooków 2 w 1, które otwierają się w zakresie 360° i umożliwiają swobodniejszą pracę w różnych trybach (laptopa, namiotu, tabletu i podstawki). Od tego czasu format konwertowalny doczekał się w branży różnych adaptacji, ale żadna z nich nie wprowadziła — oprócz specjalnego zawiasu — innowacji przydatnych użytkownikom. Naszym celem było dostarczenie użytkownikom pięknego urządzenia, które działa jako naprawdę świetny laptop i naprawdę świetny tablet.

„Postawiłem przed zespołem zadanie zwiększenia użyteczności produktu i wyróżnienia się na tle sztampowych urządzeń”.

Zepsuty laptop czy piękny komputer konwertowalny?

Odpowiednikiem komputerów konwertowalnych w świecie motoryzacji są kabriolety. Pięknie wyglądają ze złożonym dachem, który rozkłada się tylko z konieczności, co psuje efekt.

Urządzenia konwertowalne „2 w 1” wyglądają jak świetne laptopy, ale w trybie tabletu przypominają często popsute notebooki. Nasze zadanie polegało na nadaniu priorytetu obu trybom działania i zrównoważeniu formy oraz funkcjonalności. Yoga C930 zaprojektowaliśmy tak, by prezentował się efektownie w obu trybach, z otwartą i zamkniętą pokrywą.

Projektowanie dla ludzi

W swojej pracy orientowaliśmy się na użytkowników, z którymi spędziliśmy mnóstwo godzin, obserwując ich pracę, rozmawiając z nimi oraz organizując burze mózgów na temat przyczyn i sposobów użytkowania dotychczasowych komputerów konwertowalnych. Przede wszystkim musieliśmy zrozumieć potrzeby, problemy i życzenia użytkowników.

Ustaliliśmy, że klienci kupują komputery konwertowalne ze względu na ich nową funkcjonalność, ale używają ich głównie jak tradycyjnych laptopów. Jak można by zwiększyć korzyści z dostępności różnych trybów, aby ludzie wybierali komputer Yoga z tego właśnie powodu?

„Jako projektanci jesteśmy dociekliwi i kwestionujemy wszystko. Nie ma dla nas nic świętego, szczególnie gdy mamy przed sobą pustą kartkę”.

Skoncentrowaliśmy się na maksymalizacji możliwości w każdym trybie działania — podczas oglądania strumieniowego wideo, słuchania muzyki, tworzenia materiałów cyfrowych, przeglądania stron internetowych czy komunikacji. Dokładnie analizowaliśmy każdą funkcję oraz technologię i wybraliśmy tylko te, które z największym prawdopodobieństwem rozbudziłyby oczekiwania i chęć zakupu.

Naturalne wprowadzanie danych

Najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem wprowadzania danych, który sprawdza się w każdym trybie, jest głos. Yoga C930 ma wbudowane mikrofony dalekiego zasięgu, dzięki którym Cortana i Alexa rozpoznają polecenia głosowe z odległości do czterech metrów1. Jeżeli chodzi o fizyczne sposoby wprowadzania danych, to zawsze oferujemy świetne klawiatury i panele dotykowe, ale chcieliśmy też udoskonalić interakcję w trybie tabletu.

Na podstawie badań przeprowadzonych wśród użytkowników oraz pozyskanych opinii okazało się, że obsługę wielodotykową możemy udoskonalić, dodając pióro cyfrowe. Naturalna interakcja użytkownika przy użyciu pióra umożliwia większą precyzję podczas takich zadań jak edycja zdjęć, robienie szkiców czy szybkich notatek. Aby z pióra korzystało się wygodniej, wbudowaliśmy bezpośrednio w obudowę komputera Yoga C930 komorę na pióro z funkcją ładowania.

„Często zapomina się o tym, że pióro cyfrowe musi być pod ręką, żeby nie trzeba go było szukać i pamiętać o zabraniu go ze sobą”.

Serce komputera Yoga C930

Centralnym punktem komputera w każdym trybie jest ekran. Aby Yoga C930 prezentowała materiały cyfrowe użytkownika wyraźnie i efektownie, wyposażyliśmy ją w panoramiczny ekran o przekątnej 13,9 cala o rozdzielczości do 4K z Dolby Vision. Zauważyliśmy nieodłączną zależność między orientacją wyświetlacza i zawiasu — oba są zawsze skierowane ku użytkownikowi. To doskonała sposobność, by połączyć obraz z dźwiękiem. Wrażenia akustyczne postanowiliśmy udoskonalić, używając zawiasu jako dynamicznego urządzenia audio skierowanego w stronę użytkownika. Jest to centralny element nowej konstrukcji, zapewniający fantastyczne wrażenia i sprawdzający się w każdym trybie działania komputera.

Wiązało się to z wieloma trudnościami natury mechanicznej, dźwiękowej oraz produkcyjnej i wymagało różnych innowacji umożliwiających połączenie nowego systemu audio z estetyką i pożądanym formatem urządzenia. Rozwiązanie polegało na zastosowaniu wytłaczanej belki aluminiowej z delikatnie nawierconymi laserowo otworami w wypolerowanej powierzchni. Obracany soundbar wykonaliśmy pieczołowicie w ścisłej współpracy z zespołem z Dolby, dzięki czemu udało się wbudować specjalnie zaprojektowane głośniki wysokotonowe, które maksymalizują jakość dźwięku. Równoważą je głośniki niskotonowe w podstawie, które wykorzystują odbicia fal dźwiękowych od powierzchni do poszerzenia sceny dźwiękowej i dopełniają Dolby Atmos Speaker System. Zainstalowane fabrycznie oprogramowanie optymalizuje dostrojenie głośników, kiedy użytkownik zmienia orientację komputera Yoga C930, aby uzyskać najwyższej klasy dźwięk w każdym trybie.

 

Prywatność i spokój

Podczas badań opinii użytkowników często poruszanym tematem była prywatność. Zaobserwowaliśmy, że użytkownicy zasłaniają kamerę taśmą klejącą lub naklejkami.

Dlatego zastosowaliśmy w tym komputerze fizyczną osłonę obiektywu TrueBlock Privacy Shutter, którą można zasunąć ręcznie, aby zablokować kamerę. Ten niewielki kawałek plastiku może mieć dla użytkowników wielkie znaczenie, zapewniając im poczucie komfortu i spokoju.

Praktyczne piękno

Podczas projektowania tego modelu koncentrowaliśmy się na użytecznych funkcjach i praktycznej estetyce. Nie chcieliśmy dopuścić do tego, by kosmetyka, kolory i materiały przyćmiły to, co liczy się najbardziej. Tonację kolorystyczną dobraliśmy tak, by była spokojna, ale robiła wrażenie. Autentyzm obróbki aluminium jest widoczny zarówno w wykończeniu, jak i w formie urządzenia. Połączenie powierzchni śrutowanych i polerowanych nadaje produktowi subtelnie wyrafinowany charakter.

„Gdybyśmy mówili tylko o wyglądzie, to nie rozmawialibyśmy o tym, co najważniejsze”.

Od samego początku mieliśmy poczucie, że możemy zrobić coś, co będzie mieć dla użytkowników większe znaczenie. W całym tym procesie wsłuchiwaliśmy się w opinie prawdziwych użytkowników, którzy zmotywowali nas do pokonywania przeszkód i stawiania czoła wyzwaniom. Bardzo cieszy mnie zaangażowanie zespołu w stworzenie urządzenia, które wyróżnia się nie tylko wyrafinowaną jakością wykonania i innowacyjnością, ale też oferuje użytkownikom bardziej wartościowe i przydatne funkcje.

Zapowiedziany na IFA w Berlinie Yoga C930 będzie dostępny w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu w cenie od 1499 EUR (z VAT) od września 2018 r. w witrynie www.lenovo.com i w wybranych sklepach2.

Dodaj komentarz