Serwer dedykowany – lepiej zapobiegać niż leczyć

Dedykowany serwer WWW jest to serwer fizyczny, który jest przeznaczony do wykorzystania tylko przez jednego klienta. Serwer jest używany do obsługi stron internetowych należących do wyłącznie konkretnej osoby – właściciela. Strona, której jest przypisany serwer dedykowany jest w stanie w pełni korzystać z zasobów pamięci i procesora, jakie są dostępne w tym systemie.

Serwer dedykowany – lepsza opcja

Serwer dedykowany jest najlepszym rozwiązanie hostingowym dla każdej firmy i strony internetowej, ponieważ zasoby serwera nie są udostępniane innym firmom. Twoja strona istnieje w swojej bezpiecznej strefie, niezależne od innych witryn „sąsiadów”, które mogą być doświadczane przez wysokie natężenie ruchu – oznacza to, że Twoja strona biznesowa nie spowalnia, gdy inne, sąsiednie są załadowane, bo ich serwery „nie wyrabiają”. Jeśli witryna jest utrzymywana na standardowym serwerze współdzielonym może brać udział w konkurowaniu o zasoby serwera z maksymalną ilością 300 innych stron internetowych.

Z racji tego, że nie trzeba się żadnymi parametrami dzielić z innymi stronami internetowymi – serwer dedykowany tworzy najbardziej bezpieczne i co najważniejsze najbardziej niezawodne środowisko hostingowe.

Kiedy należy rozważyć serwer dedykowany?

  • Jeśli sieć internetowa jest dla firmy kluczowym źródłem dochodów.
  • Wszelkie przestoje byłoby kosztownym doświadczeniem z powodu utraconych przychodów.
  • Jeśli strona wymaga skorzystania z dodatkowych funkcji, takich jak tworzenie kopii zapasowych, oprogramowanie serwerów, dodatkowa redundancja lub serwer o wysokiej specyfikacji.

Zalety dedykowanego serwera

  • Nie ma ryzyka, że strona będzie działać wolniej lub nawet awarii spowodowanej przez inną działalność na wspólnym serwerze.
  • Bardzo szybki czas odpowiedzi ze strony serwera.
  • Priorytetowe wsparcie techniczne.
  • Zwiększona niezawodność serwerów.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa serwera.

Serwer dedykowany naprawdę nie jest w stanie uczynić żadnych szkód na stronie internetowej, dlatego takie rozwiązania są tak popularne wśród firm internetowych. Jedynym minusowym czynnikiem dla firmy jest zwiększenie kosztów. Inwestycja ta jest dość duża, ale koszt dla klienta jest często rozłożony na wiele lat. Możliwe jest też to, że można obniżyć roczne koszty serwera poprzez zobowiązanie się do dłuższej umowy. Można np. skontaktować się ze stroną domeny.pl w celu omówienia dostępnych możliwości.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przestój w pracy serwera tak czy inaczej może być nieunikniony w pewnym momencie – czy to w celu konserwacji strony lub z powodu czynników niezależnych od całej kontroli. Od czasu do czasu właściciel strony internetowej może być sfrustrowany faktem, że strona jest w trybie offline i może nawet odczuć, że przestój kosztuje tysiące utraconych dochodów. Jeśli myślisz, że mogłoby się to zdarzyć także w odniesieniu do aktualnego przez ciebie serwera lepiej będzie jeśli od razu postawisz na opcję, jaką jest serwer dedykowany.

Dodaj komentarz