Torby termiczne – jak to jest zrobione? Jak to działa?

Lekkie i funkcjonalne torby termiczne i termoizolacyjne doskonale sprawdzają się w czasie wakacyjnych podróży, rodzinnych wyjazdów i biwaków lub na plaży. Służą przede wszystkim do przechowywania produktów żywnościowych, posiłków i napojów. Skutecznie chroni jedzenie i napoje przed warunkami termicznymi panującymi na zewnątrz.

Budowa torby termicznej

Torby termiczne zazwyczaj wykonane są z impregnowanych tkanin sztucznych. Swoim wyglądem przypominają tradycyjne torby na zakupy lub piknik. Wnętrze pokrywa gładkie tworzywo, które może mieć kontakt z żywnością, a jednocześnie łatwo można je utrzymać w czystości. Wewnętrzna warstwa posiada właściwości izolacyjne, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę w środku torby.  Większość toreb dostępnych na rynku jest zamykana na wygodny zamek błyskawiczny. Dodatkowo mogą posiadać sztywne ścianki boczne, kieszenie oraz regulowany pasek na ramię. Wiele modeli ma również na górze zamykany wąski otwór, dzięki czemu właściciel nie musi otwierać całości, gdy chce wyjąć tylko butelkę lub puszkę. W ofercie znajdują się torby termiczne o różnej wielkości, pojemności i w różnych kształtach vi kolorach.

Torby termiczne - jak to jest zrobione? Jak to działa?

Działanie torby termicznej

Zdecydowana większość toreb termicznych posiada w środku specjalny wkład, który utrzymuje w jej wnętrzu niską temperaturę. Wkłady wykonane zazwyczaj twardego tworzywa lub miękkiego żelu wkłada się do specjalnej kieszeni. Przed włożeniem do torby koniecznie trzeba je zamrozić by skutecznie spełniały swoje funkcje. Wkłady są bezpieczne dla środowiska oraz produktów spożywczych, dlatego w każdej formie mogą mieć kontakt z żywnością. Nie wchodzą w reakcje ze znajdującymi się w torbie produktami spożywczymi, a także w żaden sposób nie wpływają na ich skład czy smak. Zamiast wkładu chłodzącego można również użyć plastikowego woreczka wypełnionego lodem. Na rynku dostępne są równie tzw. Torby termoelektryczne zasilane napięciem o mocy 12V z gniazda zapalniczki samochodowej.

Jak długo torba termiczna działa?

Torby termiczne różnią się między sobą wydajnością chłodzenia. Produkty dostępne w ofercie poszczególnych producentów ą w stanie utrzymać określoną temperaturę od 45 minut do nawet 11 godzin. Należy pamiętać, że torba termiczna nie jest ona przeznaczona do długotrwałego przechowywania mrożonek Panująca w niej temperatura nie spada poniżej 0℃.

Rodzaje toreb termicznych

W ofercie dostępne są torby izolacyjne w postaci:

  • plastikowej siatki, którą można kupić w każdym sklepie z mrożonkami – świetnie sprawdza się do transportu lodów lub mrożonek;
  • klasycznej torby na ramię;
  • kuferka – mają solidną budowę i pojemność minimum 8 l;

W sklepach można znaleźć równie torby na pojedyncze butelki oraz na… rower.

Torby termiczne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają długie wycieczki i biwaki na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz