Wybieramy okulary przeciwsłoneczne!

Witajcie Moi Drodzy!

Chociaż w Polsce pogoda na razie w żaden sposób nie przypomina letniej, wielu z nas już przygotowuje się do wakacji. Wykupione wczasy w ciepłych krajach wymagają zakupienia letnich gadżetów, takich jak stroje kąpielowe czy okulary przeciwsłoneczne. Ale okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszych oczów przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto wiedzieć, czym się kierować przy ich zakupie.

Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne?

Generalnie okulary przeciwsłoneczne różnią się od siebie w zależności od rodzaju filtra UV zastosowanego w nich. Na tej podstawie wyróżniamy kilka ich podstawowych typów:

Podstawowy filtr UV:

okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne z podstawowym filtrem UV.

Okulary z podstawowym filtrem chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, UVB i UVC. Mają stałą przepuszczalność światła, dlatego sprawdzają się w miejscach o równomiernym nasłonecznieniu. Moc zastosowanego filtra oraz stopień przyciemnienia musimy dobrać pod kątem wrażliwości naszych oczu na światło słoneczne i jasności otoczenia, w jakim przebywamy.

Filtr polaryzacyjny:

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne
Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Jego zadaniem jest niwelowanie odbić powstających na skutek drgania fali świetlnej, dzięki czemu widziane kolory są rzeczywiste i nie powodują męczenia oczu. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym są polecane sportowcom, zwłaszcza tym uprawiającym wspinaczkę górską lub jeżdżącym na nartach, wędkarzom, gdyż eliminują refleksy świetlne na wodze wokół spławika, a także kierowcom, ponieważ poprawiają widoczność na drodze w słoneczne dni.

Filtr fotochromowy:

Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe.
Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe.

To filtr zmienny, który rozjaśnia lub przyciemnia szkła okularów w zależności od mocy nasłonecznienia. Dzięki temu umożliwia dobre widzenie, gdy otoczenie jest bardzo jasne lub przyciemnione. Oczywiście czas przejścia od stanu ciemnego do jasnego trwa kilka minut, ponieważ okulary nie przystosowują się do tych zmian natychmiastowo. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, a chcą chronić swoje oczy przed promieniowaniem UV cały rok.

A jakie okulary przeciwsłoneczne Wy preferujecie? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz