Alergia na pleśnie? Nie daj się!

Dzień dobry Kochani!

Choć okres pyleń kwiatów i drzew już dawno minął, niektórzy alergicy wcale nie odetchnęli z ulgą. Alergia na pleśnie, kurz i roztocza utrzymuje się bowiem cały rok. Coś o tym wiem. Dlatego dziś chciałabym Wam krótko opowiedzieć, czym jest alergia na pleśnie, jak się objawia i jak skutecznie sobie z nią radzić.

Alergia na pleśnie – czym jest? Jak się objawia?

O alergii mówimy wtedy, gdy jakaś substancja niegroźna i obojętna dla zdrowia człowieka w normalnych warunkach powoduje nadwrażliwość układu odpornościowego. W wypadku alergii na pleśnie alergenem stają się zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu – zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni.

pralka
Pleśń rozwija się w wilgotnych zakamarkach, na przykład w łazience za pralką.

Pleśnie na świeżym powietrzu pojawiają się głównie w letnich miesiącach, najczęściej w glebie, zwiędłych roślinach i gnijących liściach czy też gnijącym drewnie. Natomiast pleśń w pomieszczeniu jest obecna cały rok, a rozwija się szczególnie w wilgotnych zakamarkach, zwłaszcza w piwnicy, łazience, na poddaszu, ale też w okolicach pralki, lodówki czy na parapetach. Głównymi objawami alergii na pleśnie są cieknący, zatkany nos, kichanie i zaczerwienienie i łzawienie oczu.

alergia objawy
Jednym z objawów alergii na pleśnie jest zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Sposoby na alergię

Osoby uczulone na pleśnie, roztocza i kurz powinny stosować się do kilku wskazówek, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii:
1. Utrzymuj czystość w domu – szczególnie chodzi o miejsca narażone na wystąpienie pleśni, o których wspominałam powyżej. Warto też korzystać z chemicznych środków czyszczących zawierających składniki zwalczające pleśń i zapobiegające jej rozwojowi.
2. Sprawdzaj wilgotność powietrza i zapobiegaj jej nadmiernemu wzrostowi – właściwa wilgotność powietrza w domu wynosi 50%. Aby nie wzrastała, warto np. podczas gotowania używać okapu, a podczas kąpieli wentylatora, co pozwoli usunąć z pomieszczeń nadmiar wilgoci. Czasem może konieczne być użycie klimatyzatora lub osuszacza powietrza.
3. Wykorzystuj światło słoneczne – pleśń nie lubi słońca, w związku z czym wskazane jest oświetlanie mieszkania w ciągu dnia. Latem warto dodatkowo je wietrzyć, mając otwarte okna.
4. Dbaj o czystość lodówki – psująca się żywność jest świetnym środowiskiem dla rozwoju pleśni, dlatego należy regularnie przeglądać zaopatrzenie lodówki i od razu wyrzucać żywność przeterminowaną, a także myć wnętrze lodówki.

lodówka
Dbając o czystość lodówki, unikamy psucia się żywności, a co za tym idzie, powstawania pleśni.

5. Wybieraj produkty hypoalergiczne – dotyczy to głównie pościeli, materacy, a nawet mebli.

Więcej informacji o alergiach i sposobach walki z nimi znajdziecie TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz