Aloes to roślina, której medyczne i terapeutyczne właściwości są znane od lat na całym świecie. Posiada mnóstwo wartości odżywczych potrzebnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Zawiera ponad 200 aktywnych składników, między innymi witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz polisacharydy. Liście aloesu są wypełnione żelową substancją, w której skład wchodzi 99% wody. Jednym z wielu produktów zdrowotnych wykonywanych z aloesu jest sok. Jakie posiada właściwości?
Aloes i jego dobroczynne właściwości
Aloes jest znanym adaptogenem.
Co to oznacza? Adaptogen w naturalny sposób wzmacnia odporność organizmu na sytuacje stresowe czy traumatyczne przeżycia. Dlatego też warto stosować go w stanach niepokoju czy wyczerpania emocjonalnego i psychicznego. Poza tym pomaga w walce w chorobie poprzez stymulowanie mechanizmów obronnych i adaptacyjnych ciała.
Aloes wspomaga trawienie pokarmu.
Prawidłowe działanie układu pokarmowego ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Z kolei niestrawność może być objawem wielu różnych chorób. Stosowanie aloesu oczyszcza układ pokarmowy i wspomaga procesy trawienne. Wspomaga leczenie różnych zaburzeń trawiennych, zarówno biegunek, jak i zaparć. Pomaga także na refluks żołądka, zespół jelita drażliwego, ponadto wykazuje działanie przeciwrobacze, pomagając pozbyć się z organizmu różnych pasożytniczych robaków, na przykład tasiemca, owsików lub glist ludzkich.
Aloes działa antybiotycznie, antybakteryjnie, antyseptycznie, antywirusowo, dezynfekująco i przeciwgrzybicznie.
Składnikami aktywnymi obecnymi w soku z aloesu są kwas salicylowy, siarki, kwas cynamonowy, azot mocznika i fenolu oraz lupeol. Substancje te zwiększają aktywność przeciwbakteryjną organizmu i zapobiegają powstawaniu chorobotwórczych mikroorganizmów. W efekcie zdecydowanie poprawia stan zdrowia i pomaga eliminować wiele zakażeń wewnętrznych oraz zewnętrznych.
Aloes wpływa na układ krążenia.
Wedle pewnych badań ekstrakt z aloesu wstrzykiwany do krwi zwiększa możliwość transportu tlenu i dyfuzji krwinek czerwonych. Ponadto obecny w aloesie beta-sitosterol obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzięki regularnemu stosowaniu aloesu poprawie ulega krążenie i utlenienie krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób serca.
Aloes wykazuje działanie alkaiczne.
Sok z aloesu posiada odczyn zasadowy, zatem ma właściwości alkalizujące. Co to oznacza? Otóż pomaga zrównoważyć zbyt dużą ilość kwaśnych produktów żywieniowych obecnych w naszym jedzeniu. Może więc skutecznie poradzić sobie z zakwaszeniem organizmu.
Jak widać, sok z aloesu ma bardzo dobroczynne działanie na nasz organizm na różnych płaszczyznach. Warto z nich skorzystać i uchronić się przed poważnymi chorobami.