Aparaty bezlusterkowe – moc zamknięta w niewielkim opakowaniu

Aparaty bezlusterkowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród miłośników fotografii cyfrowej. Całkiem słusznie, ponieważ mówimy tutaj o sprzętach wyjątkowych, które jednocześnie oferują naprawdę dużo, a nie trzeba za nie płacić fortuny. Dodatkowo pozwalają na to, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla aparatów cyfrowych z wyższej półki. Co trzeba wiedzieć o bezlusterkowcach i dlaczego warto mieć taki sprzęt w swojej kolekcji?

Aparaty bezlusterkowe

Aż trudno uwierzyć, jak szybko aparaty cyfrowe praktycznie wyparły te tradycyjne. Dziś trudno znaleźć w sklepie jakikolwiek aparat, do którego ładuje się kliszę fotograficzną. Nie mówiąc już o tym, że filmy do aparatów dostanie się praktycznie tylko w wyspecjalizowanych sklepach lub na aukcjach internetowych. Postęp technologiczny sprawił, że fotografia cyfrowa stała się wyjątkowo łatwo dostępna i teraz praktycznie każdy może mieć w domu profesjonalny sprzęt. I najważniejsze jest tutaj to, że takie urządzenie nie będzie kosztowało niebotycznych pieniędzy, ale pod warunkiem, że wiadomo czego się szuka. Jedną z opcji, są właśnie aparaty bezlusterkowe. Mówimy tutaj o urządzeniach, które nie korzystają z lustra chroniącego matrycę światłoczułą. Dzięki temu światło wpadające przez obiektyw aparatu od razu trafia do matrycy. Między lustrzankami, a bezlusterkowcami główną różnicą jest to, że w tych drugich nie występuje wizjer optyczny, a elektroniczny. Trudno to nazywać niedogodnością, ponieważ w nowszych modelach aparatów bezlusterkowych i tak widzi się dokładnie to, co później zostanie zapisane na fotografii. Praktycznie każdy z bezlusterkowców oferuje to samo, co lustrzanka, a w tym wymienną optykę. To oznacza, że można bez trudu dopasować obiektyw do aparatu oraz własnych potrzeb. W końcu im większe możliwości, tym lepiej.
bezlusterkowiec w ręce

Zalety aparatów bezlusterkowych

Przewagą aparatów bezlusterkowych nad lustrzankami jest to, że sprzęty są zdecydowanie bardziej poręczne. Ważną mniej i mają mniejsze wymiary, a to sprawia, że łatwiej je ze sobą zabierać na różnego rodzaju wyprawy czy plenery fotograficzne. Warto zwrócić na ten aspekt uwagę, kiedy szuka się odpowiedniego aparatu dla siebie. Czasem nawet kilkadziesiąt gramów może robić różnicę, a szczególnie wtedy, kiedy dochodzą do tego jeszcze obiektywy czy wymienne akumulatory. Warto także dodać, że bezlusterkowce są tańszym rozwiązaniem od lustrzanek. Kolejną zaletą aparatów bezlusterkowych jest to, że można taniej mieć dostęp do tzw. pełnej klatki. Mowa tutaj o matrycy, która swoim rozmiarem nawiązuje do klasycznych 35 mm. To format, który używany jest m.in. przez profesjonalistów, ale także przekłada się na lepszą jakość wyjściową zdjęć. Wybierając więc aparat bezlusterkowy, warto sprawdzać czy to wersja pełnoklatkowa. W nowszych modelach tego typu aparatów, firmy dbają także o lepsze funkcja autofocusa czy szybszą możliwość zapisu zdjęć robionych w serii. Można więc powiedzieć, że w naszych rękach znajdować się może kompaktowa wersja aparatu, który z powodzeniem wykorzystują także profesjonaliści.

Dodaj komentarz