Bagażnik dachowy do samochodu – jak go wybrać?

Bagażnik to ważny element każdego samochodu, zwłaszcza samochodu rodzinnego. Niestety, może się zdarzyć, że dostępna przestrzeń w bagażniku będzie niewystarczająca. Co wtedy? Dobrą alternatywę stanowi bagażnik dachowy. Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Bagażnik dachowy – rodzaje i funkcje

Bagażnik dachowy do samochodu ma zawsze tę samą funkcję – umożliwić przewożenie dodatkowego bagażu. Jednak różnią się one sposobem montażu, który powinien być dopasowany do modelu samochodu, jaki posiadamy, a konkretnie do rodzaju relingów dachowych. Rozróżniamy relingi poręczowe oraz relingi zintegrowane.

bagażnik dachowy

Relingi poręczowe są typowe dla starszych modeli aut, można je rozpoznać po prześwicie między dachem, a listwą relingu. Z kolei relingi zintegrowane spotkamy w nowszych modelach aut. Charakteryzują się brakiem wspomnianego wcześniej prześwitu, co z kolei przekłada się na mniejszy opór powietrza i w efekcie cichszą jazdę. Zatem gdy wybieramy bagażnik samochodowy mocowany do relingów, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę ich rodzaj. Należy także zmierzyć ich rozstaw i porównać go z zakresem montażowym podanym przez producenta belek poprzecznych. Jeżeli Twój samochód w ogóle nie posiada relingów, pozostaje nam zakupić bagażnik dedykowany temu konkretnemu modelowi samochodu. Mamy wtedy pewność, że będzie on idealnie dopasowany do otworów montażowych.

Z jakiego materiału powinien być wykonany?

Na trwałość i funkcjonalność bagażnika dachowego wpływa też materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku spotkamy bagażniki stalowe oraz aluminiowe. Bagażniki stalowe należą do najtańszych, ale niestety charakteryzują się zwiększoną aerodynamiką, co w praktyce oznacza większe zużycie paliwa i wolniejszą jazdę.

bagażnik dachowy

Bagażniki aluminiowe są droższe, ale gwarantują najniższy opór powietrza dzięki lekkości i eliptycznemu kształtowi. Poza tym wyglądają nowocześnie, dlatego pasują do nowszych modeli samochodów.

Dodaj komentarz