Bielizna termoaktywna i termiczna – jaka jest różnica?

Bielizna termoaktywna oraz termiczna to określenia często stosowane zamiennie na tę część odzieży sportowej. Tymczasem są to zupełnie dwa różne produkty, mające inne funkcje i stosowane w innych sytuacjach. Czym zatem odznacza się bielizna termoaktywna, a czym termiczna? Jakie posiadają zalety i kiedy najlepiej się sprawdzą?

Bielizna termoaktywna i jej zastosowanie

Bielizna termoaktywna jest odzieżą dwuwarstwową, a jej podstawową funkcją jest zachowanie optymalnej ciepłoty ciała i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Wbrew pozorom, jej głównym celem nie jest rozgrzanie i utrzymanie ciepła podczas normalnej aktywności, lecz zapewnienie właściwego odprowadzenia potu i ochrony przed chłodem podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Bielizna termoaktywna powstaje z zupełnie innych surowców niż termiczna – zwykle są to materiały sztuczne, takie jak polipropylen i poliamid. Często jest dodatkowo wzbogacona jonami srebra, aby niwelować nieprzyjemny zapach potu oraz zwalczać bakterie.

bielizna

W jakich sytuacjach szczególnie sprawdzi się bielizna termoaktywna? Na pewno przyda nam się do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów outdoorowych, czyli na świeżym powietrzu. Zaliczamy do nich między innymi narciarstwo, bieganie, trekking górski, nordic walking, bieganie, intensywne spacery, a także jazda na rowerze.

Bielizna termiczna i jej zastosowanie

W przeciwieństwie do bielizny termoaktywnej, termiczna ma za zadanie przede wszystkim rozgrzewać i utrzymywać ciepło. Doskonale izoluje, chroni przed wychłodzeniem i nadmiernym wyziębieniem organizmu. Często też działa przeciwwiatrowo oraz chroni przed przemoczeniem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do jej produkcji specjalnych materiałów. Najczęściej wykonana jest z wełny lub bawełny, albo z połączenia tych dwóch materiałów. Są one grubsze, posiadają gęstszą strukturę, a dzięki temu dobrze utrzymują ciepło. Warto nadmienić, iż bielizna termiczna nie odprowadza wilgoci na zewnątrz, dlatego nie sprawdzi się do uprawiania sportów na zewnątrz. Jest za to doskonałym wyborem, gdy chcemy przede wszystkim ochronić się przed chłodem.

bielizna

Warto więc ją wybrać, gdy wybieramy się na zimowe spotkania w plenerze, trwające do kilku godzin, podczas zwiedzania na świeżym powietrzu w okresie zimowym, podczas aktywności o niskiej intensywności w mroźniejsze dni, podczas kuligu, gdy większość czasu jesteśmy w jednej pozycji i nie mamy szansy rozgrzać się poprzez ruch, a także w czasie rodzinnych, zimowych spacerów z małymi dziećmi.

Dodaj komentarz