Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?

Pralka to sprzęt, który w domu kilkuosobowej rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi, jest używany niemalże ciągle. Wysoka eksploatacja prędzej czy później może doprowadzić do szwankowania sprzętu. Jednym z problemów pojawiających się przy długotrwałym używaniu tego urządzenia może być brzydki zapach z pralki. Skąd on się bierze? Jak go usunąć? I co najważniejsze, jak zapobiec jego ponownemu powstaniu?

Brzydki zapach z pralki – co go powoduje?

Mogłoby się wydawać, iż wnętrze pralki to jedno z najczystszych miejsc w tym urządzeniu – w końcu to właśnie w bębnie dochodzi do prania ubrań, tam trafia środek piorący, zatem nie ma powodu, by osadzał się w nim brud. A jednak. Brzydki zapach z pralki najczęściej jest wynikiem gromadzenia się resztek brudu i detergentu, które po czasie zaczynają nieładnie pachnieć. W pralce, zwłaszcza tuż po praniu, jest wilgotno, zatem są to idealne warunki do rozwoju pleśni, a co za tym idzie, nieprzyjemnej woni. Dlatego należy pamiętać, by po praniu zostawić pralkę otwartą, tak, aby mogła w środku dobrze wyschnąć. Nie bez znaczenia jest też stan filtra. Jeżeli nie był czyszczony od dawna, najprawdopodobniej zebrany w nim brud i kurz jest przyczyną brzydkiego zapachu.

Jak poradzić sobie z brzydką wonią z pralki?

Oczywiście najprostszą metodą na brzydki zapach z pralki jest jej dokładne umycie, wyczyszczenie i dokładne wysuszenie filtra oraz przewietrzenie jej wnętrza. W tym zadaniu bardzo pomogą nam środki czyszczące i odkamieniające dedykowane pralkom, dostępne na rynku.

brzydki zapach z pralki

Aby dokładnie wyczyścić wnętrze pralki, należy wlać odpowiednią ilość detergentu do pustego bębna, a następnie ustawić program piorący na najwyższą temperaturę, czyli 90 stopni. Należy pamiętać także o wyszorowaniu gumy wokół bębna, nie tylko z wierzchu, ale także od wewnątrz, gdyż tam też gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które mogą z czasem zacząć brzydko pachnieć.

Jak zapobiegać powstawaniu brzydkiego zapachu z pralki?

Antidotum na brzydki zapach z pralki jest bardzo proste – wystarczy regularnie dbać o jej czystość oraz wietrzyć jej wnętrze po każdym praniu. Nowoczesne pralki posiadają już specjalny program autoczyszczący, który znacznie ułatwia dbanie o czystość pralki. Warto z niego korzystać od czasu do czasu.

brzydki zapach z pralki

Unikajmy też pozostawiania w pralce na dłuższy czas wilgotnego prania – zarówno ono, jak i samo wnętrze pralki przejdzie nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Regularnie też odkamieniajmy pralkę dedykowanymi do tego środkami.

Dodaj komentarz