Co zrobić z pustymi tonerami?

IT

Co zrobić z pustymi tonerami?

Odpowiedzialne wyrzucanie zużytego tonera nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Możesz nawet na tym zyskać. Jak? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Nie wyrzucaj do śmietnika!

Toner to proszek, w skład którego wchodzi wiele substancji chemicznych. Oprócz tego zewnętrzną jego część stanowi plastikowa obudowa. Nawet opróżniony toner nadal ma na dnie resztki proszku. Z tego względu nie można wyrzucać go do zwykłego kosza na śmieci. Tak wyrzucony nie dość, że najprawdopodobniej nie trafi do recyklingu, to w dodatku będzie wypuszczał szkodliwe substancje chemiczne, które mogą dostawać się do wody, gleby i powietrza. Dlatego też tonerów nie warto wyrzucać do domowego kosza na śmieci. Oddanie go w odpowiednie miejsce zapobiegnie nie tylko zanieczyszczeniu środowiska, ale także może dać wkładowi drugie życie.

Co zrobić ze zużytym tonerem?

W sklepach z elektroniką często ustawione są kosze na tonery. Z powodzeniem możesz do nich wrzucić każdy rodzaj wkładu do drukarki. Zużyty toner możesz, zgodnie z obowiązującą ustawą, oddać sprzedawcy, u którego go nabyłeś. Inną opcją jest oddanie wkładu na skup tonerów. Znajdziesz je w niemal każdym dużym mieście. Jeśli jednak mieszkasz w mniejszej miejscowości, poszukaj skupu działającego na terenie całej Polski. Oddając toner do takiego punktu, masz pewność co do jego prawidłowej utylizacji, a dodatkowo odzyskasz część pieniędzy wydanych na jego zakup. Skup tonerów przyjmuje także pełne, nieużyte wkłady i tusze do drukarek. Nie musisz wychodzić z domu – wszelkie formalności załatwisz przez internet. Jedyne co musisz zrobić, to dobrze zapakować toner i oddać go kurierowi, który odbierze go o dogodnej dla Ciebie godzinie. W każdym dużym mieście musi znajdować się PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Przyjmuje on wszelkie problematyczne śmieci. A jeśli mieszkasz we Wrocławiu – poszukaj SZOP-a, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe. Toner możesz także poddać regeneracji i uzupełnieniu, pamiętaj jednak, że to dodatkowe koszty, a po wyczerpaniu tuszu nie będziesz mógł udać się z nim na skup tonerów.

Zarówno regeneracja, skup tonerów, wyrzucenie wkładu w odpowiednim punkcie, czy też oddanie na PSZOK ma swoje plusy, jak i minusy. Wybierz najwygodniejszą dla siebie opcję, jednak pamiętaj, żeby nigdy nie wyrzucać zużytego tonera do zwykłego śmietnika, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne dla środowiska. Prawidłowo zutylizowany toner nie będzie szkodliwy, a w dodatku plastikowa obudowa może zostać przetworzona i użyta ponownie, w całkowicie nowym produkcie.

Dodaj komentarz