Dzień dobry!
Dzisiejszy wpis skierowany jest głównie do rodziców, dotyczy bowiem niemowląt i dzieci. Opieka nad niemowlęciem jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej spostrzegawczości. Dlaczego? Otóż dziecko nie powie nam wprost, że coś go boli czy że coś mu dolega – najczęściej na wszelkie niedogodności reaguje po prostu płaczem i to do rodziców należy rola ustalenia, co się dzieje. Szczególnie trudnym zadaniem może być dostrzeżenie u dziecka alergii. Objawy alergii u dziecka nie są bowiem aż tak widoczne, jak u osoby dorosłej. Poza tym jeszcze nie wiemy, co może naszego malucha uczulać, dlatego warto to obserwować, szczególnie przy rozszerzaniu jego diety.
Objawy alergii u dziecka
Do najczęstszych objawów alergii u dziecka zaliczamy wysypkę, zaczerwienienie czy swędzenie skóry. Musimy pamiętać, że skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i może jej zaszkodzić coś, co dla nas, dorosłych, jest zupełnie nieszkodliwe, jak chociażby zapachowe mydło.
Poza tym wysypka nie zawsze jest objawem alergii, czasem może sygnalizować inne schorzenie. Jeśli więc w tej kwestii nie mamy pewności, najlepiej udać się do pediatry. Innym, częstym objawem alergii u dzieci, są problemy z układem pokarmowym. Zaliczamy do nich bóle brzucha, biegunkę, wymioty i ulewania, śluz lub krew w moczu czy też zaparcia. Tego rodzaju objawy to zwykle wynik alergii pokarmowej, dlatego też dodając do diety nowe produkty, trzeba robić to ostrożnie i powoli, aby w razie czego móc ustalić, który produkt wywołał reakcję alergiczną.
Kolejnym rodzajem reakcji alergicznej są częste infekcje dróg oddechowych połączone z trudnościami w oddychaniu oraz przewlekłym i nawracającym zapaleniem spojówek i uszu. Objawem alergii u dziecka może być nawet wolniejsze przybieranie na wadze.
Jak widać, nie każdy z tych czynników od razu sugeruje alergię, warto więc to wiedzieć i przyglądać się swojemu dziecku, by w razie potrzeby szybko zareagować. Więcej o dziecięcych alergiach możecie znaleźć TUTAJ.
Pozdrawiam,
P.