Dyskretne podsłuchy na każdą kieszeń

Pluskwy, bo tak popularnie określa się podsłuchy, to już nie element filmów szpiegowskich, ale często nasza codzienność. I w zasadzie rejestratory dźwięku są już dostępne dla każdego, ponieważ wraz z rozwojem technologii podstawowe modele stają się coraz tańsze.

Kiedy sięgnąć po dyktafon?

Życie pełne jest sytuacji, których zarejestrowanie ułatwiłoby nam dalsze kroki. To dotyczy zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Dużo osób dojeżdża do pracy i ten czas mogłoby wykorzystać na robienie notatek głosowych, planów na dzień. Bez utrwalenia te pomysły ulatują, chociaż często były bardzo trafne. Podobnie rzecz się ma, kiedy pracujemy w zespole na zasadzie “burzy mózgów” – nie możemy na bieżąco roztrząsać każdej myśli, która została wypowiedziana, dlatego część nam bezpowrotnie umyka.

Życie rodzinne bardzo często wydaje się nam skomplikowane, a relacje z bliskimi nie układają się po naszej myśli. Podczas rozmów padają słowa niepotrzebne i obie strony tracą kontrolę. Możliwość nagrania takiej wymiany zdań, to również szansa na obiektywne spojrzenie na problem i następnie bardziej konstruktywne działanie.

Na co dzień nie jesteśmy jednak przyzwyczajeni do tego, by nagrywać rozmowy. Ludzie często się peszą lub czują skrępowani. Można tego oczywiście uniknąć. Wystarczy sięgnąć po dyskretne podsłuchy na każdą kieszeń.

Dyskretne czyli jakie?

Często można się spotkać z tym, że ludzie w zasadzie nie mają wyobrażenia o tym, jak może wyglądać dyktafon. Wystarczy spojrzeć, jaki sprzęt ma sklep detektywistyczny AlfaTronik.com.pl. Rejestratory są tam pod postacią:

  • pendrive’a
  • pilota
  • listwy zasilającej
  • karty płatniczej
  • długopisu
  • ładowarki do telefonu
  • klipsa do paska
  • opaski na rękę

Dyktafony są również w wersjach zminiaturyzowanych, czyli takich, które możemy ukryć w dowolnym miejscu. Tylko własna wyobraźnia ogranicza nas w tym działaniu.

Parametry takich urządzeń mogą być różne w zależności od ceny i wielkości. Jednym z najdroższych rozwiązań jest dyktafon ukryty w karcie kredytowej. Wygląda ona zupełnie jak karta wydana przez bank, możemy ją również spersonalizować – tym samym niemożliwe do wykrycia jest jej właściwe przeznaczenie.

W zależności od zaawansowania technologicznego różne są czułości mikrofonów: od tych zbierających dźwięk wyłącznie z najbliższego otoczenia, do tych, które rejestrują każdy szmer i mają zasięg 10 metrów. Również czas czuwania oraz pracy jest odmienny i wynosi od kilku do kilkudziesięciu godzin, a w niektórych urządzeniach może on trwać do ponad stu godzin. Pluskwy możemy uruchamiać manualnie poprzez naciśnięcie przycisku lub automatycznie, reagują one wówczas na głos. Bardziej zaawansowane modele nie udostępniają plików z nagraniami, jeśli nie wpisze się hasła. Niektóre urządzenia w razie skasowania zarejestrowanej rozmowy mają uproszczony tryb odzyskiwania danych.

Dostępność dyktafonu

Najważniejsze jest jednak, że urządzenia takie są dostępne dla każdego i nie ma tutaj bariery finansowej. Dzięki temu pracownik, który chce udowodnić szefowi lobbing może to zrobić w skuteczny sposób. Praca zespołowa lub rozmowa biznesowa również mogą zyskać, kiedy jej efekty będą utrwalone inaczej niż na piśmie. Łatwiej wówczas wrócić do jakichś kwestii spornych i je wyjaśnić. Użycie rejestratora może przynieść nie tylko korzyści materialne lub udowodnić przestępstwo. Trudno bowiem wycenić, jak dużą oszczędnością czasu jest sporządzanie notatek głosowych. Ochrona związku, poprzez pracę nad sobą i analizowanie błędów popełnianych podczas rozmowy, jest natomiast bezcenna.

Dodaj komentarz