Gdy boli kręgosłup…

Cześć Wszystkim!

Chyba każdy, kogo chociaż raz w życiu bolał kręgosłup przyzna, że nie jest to nic przyjemnego. Niestety, sporo osób z wiekiem zaczyna narzekać na chroniczne bóle kręgosłupa, zwłaszcza w okolicach odcinka lędźwiowego. Właściwie już nie tylko wiek o tym decyduje, gdyż coraz częściej całkiem młodzi ludzie walczą z bólami pleców. Co powoduje te bóle? Czy istnieją jakieś ćwiczenia na odcinek lędźwiowy, które pozwolą się go pozbyć bez konieczności zażywania leków?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Na początek powiedzmy sobie krótko, co zazwyczaj wywołuje ból dolnych partii pleców. Otóż najczęściej w grę wchodzą tak zwane bóle mechaniczne. Pojawiają się one w przypadku przeciążenia lub urazu kręgosłupa. Ból jest wtedy promieniujący i może mieć różne nasilenie. Wskazany jest wtedy odpoczynek, ale również specjalne ćwiczenia na odcinek lędźwiowy, które pomogą rozluźnić mięśnie oraz zmniejszyć obciążenie kręgosłupa. Wykonywanie ich regularnie może sprawić, że coraz rzadziej będziemy narzekać na bóle pleców. Innym powodem bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym są przyczyny neurogenne.

ból pleców
Ból kręgosłupa może być wynikiem przeciążenia bądź urazu, ale może też mieć podłoże neurogenne czy nawet psychiczne.

Chodzi więc o zwężenie kanału nerwowego i dochodzi do tak zwanej przepukliny kręgosłupa. Jak rozpoznać tę przypadłość? Najczęściej oprócz bólu pojawia się pieczenie i mrowienie, a sam ból jest niezwykle rwący i wręcz piekący. W tym wypadku pomóc może jedynie operacja. Zdarza się też, że ból kręgosłupa pojawia się bez żadnych fizycznych powodów. Mówimy wtedy o psychicznym podłożu bólu. Dość często osoby będące w depresji mogą odczuwać silniejszy ból fizyczny, niż to jest w rzeczywistości.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Przy problemach z kręgosłupem warto wykonywać proste ćwiczenia, które pozwolą poprawić jego kondycję. Przykład takich fajnych i prostych ćwiczeń znajdziecie chociażby tutaj. Ich regularne wykonywanie nie tylko zmniejszy ból pleców, ale przede wszystkim pozwoli nam uniknąć dalszego rozwoju ewentualnej choroby.

ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy
Ćwiczenia na kręgosłup pomogą Ci zmniejszyć jego ból.

Zawsze jednak takie ćwiczenia trzeba wcześniej skonsultować z naszym lekarzem prowadzącym, w przeciwnym wypadku, mogłyby one bowiem okazać się szkodliwe.

A jakie Wy znacie skuteczne i proste ćwiczenia na bóle kręgosłupa? Podzielcie się swoimi metodami w komentarzach!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz