Każdy kierowca dobrze wie, że posiadanie samochodu zobowiązuje do regularnego sprawdzania jego sprawności. Jazda nie do końca sprawnym pojazdem jest ryzykowna i świadczy o dużej nieodpowiedzialności. Jedną z rzeczy, którą należy kontrolować, jest geometria kół. Co to takiego? I jakie ma znaczenie?
Geometria kół – czym jest?
Właściwe ustawienie geometrii kół ma ogromny wpływ na bezpieczną jazdę. Mimo to nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę. Co gorsza, są i tacy, którzy w ogóle nie przywiązują wagi do ustawienia kół. Czym więc jest geometria kół? Składa się na nią zbieżność kół, kąt pochylenia kół, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Zbieżność to, najkrócej mówiąc wartość określająca położenie kół przednich i tylnych względem siebie. Kąt pochylenia kół jest zawarty między pionem, a płaszczyzną koła, patrząc na samochód z przodu i z tyłu. Kąt pochylenia sworznia zwrotnicy to kąt pomiędzy sworzniem zwrotnicy, a prostą pionową koła, patrząc na samochód z przodu i z tyłu. Natomiast kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy kąt zawarty pomiędzy osią sworznia zwrotnicy, a prostą pionową koła, patrząc na samochód z boku. Wszystkie wymienione elementy składają się na odpowiednią geometrię kół.
Jak ustawić geometrię kół?
Geometria kół jest ustawiana za pomocą zmiany długości drążków kierowniczych, zbieżności oraz odkręcaniem lub dokręcaniem śrub mocujących wahacz. Ile zapłacimy za wykonanie tego zabiegu u mechanika? W zależności od klasy samochodu oraz rodzaju napędu i zawieszenia, kwota ta może wynieść od 50 do 200 złotych.
Jak rozpoznać źle ustawioną geometrię kół?
Gdy geometria kół w naszym samochodzie będzie źle ustawiona, łatwo rozpoznamy to w trakcie jazdy. Najbardziej charakterystyczny objaw to ściąganie samochodu. Jeżeli na prostej, równej drodze puścimy kierownicę, a auto samo zacznie skręcać, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze źle ustawioną geometrią. Kolejny objaw to opóźniona reakcja samochody na ruchy kierownicą. Lekceważenie problemu może znacząco pogorszyć bezpieczeństwo jazdy i ułatwić wpadnięcie w poślizg. Z tego względu zaleca się raz do roku skontrolować tę kwestię, zwłaszcza przed nadchodzącą zimą.